وبلاگ

طلا در مقابل بیت کوین

tala-dar-moghabel-bitcoin-ak-1

طلا در مقابل بیت کوین تحلیلگران و اقتصاددانان آماتور دوست دارند هشدارهایی را در مورد رکود در حال وقوع به صدا در آورند. رکود بزرگ دهه 2000 یک دهه بعد با رکود کووید-19، یکی از کوتاه ترین رکودهای تاریخ، دنبال شد. تکرار مجدد رکودها، علاقه سرمایه گذاران را به اطمینان از اینکه در صورت وقوع رکود تا حد ممکن ضرر می کنند، تجدید کرده است.

به عنوان یک سرمایه گذار، به طور سنتی بخشی از پرتفوی خود را در فلزات گرانبها مانند طلا نگه می دارید. این یک پوشش در برابر ضررهایی است که سهام در طول یک روند اقتصادی نزولی متحمل می شوند. این ثابت شده است که موثر است و هنوز هم هست – اما یک جایگزین جدید این روش حفظ سرمایه قدیمی را به چالش می کشد. بیت کوین ثابت می کند که دارایی جالبی برای سرمایه گذاران است، زیرا به اندازه کافی در اطراف وجود داشته است تا به رسمیت شناخته شود و حمایت شود – حتی روندهای کمی را نشان می دهد.

بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال به دست آوردن دارایی های بیشتری برای محافظت از سرمایه گذاری های خود و رشد پرتفوی خود هستند. خوشبختانه، طیف فزاینده ای از انواع سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خرد در دسترس و قابل دسترسی است. در دهه گذشته یا بیشتر، ظهور ارزهای رمزپایه به عنوان یک مسیر سرمایه گذاری، سرمایه گذاران را به تنوع بخشیدن به سبد سهام خود ترغیب کرده است و بیت کوین محرک بازار است.

سرمایه گذاران به طور سنتی به بازار سهام به عنوان ابزار اصلی سرمایه گذاری خود نگاه می کردند، اما بسیاری از انتخاب های دیگر می توانند ارزشمند باشند. در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است با ارزهای فزاینده شکننده و اقتصاد جهانی، آشکار شده است که تنوع کلیدی است. در حالی که ارزهای دیجیتال به دلیل امکان تغییر زندگی محبوب هستند، سرمایه گذاران نباید گزینه های سرمایه گذاری با سابقه و سابقه طولانی را رد کنند. یک مثال عالی از این امر، سرمایه گذاری در شمش طلا یا سایر فلزات گرانبها است که می تواند برای موج مدرن سرمایه گذاری های نقدی نادیده گرفته شود.

حکم طلا در مقابل بیت کوین در یک نگاه

ارز دیجیتال یک روش سرمایه گذاری رو به رشد است که می تواند فرصت های کوتاه مدتی را برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری هستند فراهم کند. با این حال، در حال حاضر، در چندین حوزه کلیدی به زیر طلا سقوط می کند.

 • طلا خود را به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران ثابت کرده است و به آنها چیزی می دهد که ارزش واقعی داشته باشد و در طول سالیان متمادی ثابت شده است.
 • طلا نقدینگی فوق العاده ای دارد و سرمایه گذاران می توانند سکه ها و شمش های طلا را در یک روز حتی در شرایط شدید بازار بفروشند. نوسانات کم طلا، و توانایی آن برای محافظت در برابر تورم، آن را به یک سرمایه گذاری برجسته در شرایط فعلی تبدیل می کند.

مقدمه ای بر طلا و بیت کوین

طلا اغلب ارز منتخب در طول تاریخ بوده است زیرا کالایی با ارزش و کمیاب است. طلا به عنوان محافظ در برابر تورم بالا و کاهش تورم عمل می کند و به مدیریت تاثیر تغییر نرخ بهره کمک می کند. از آنجایی که طلا نسبت به سایر فلزات کمیاب تر است، ارزش خود را به خوبی حفظ کرده و افزایش می دهد.

فلزات گرانبها مانند طلا و نقره از طریق مالکیت سکه ها یا شمش های فیزیکی ملموس به جای اتکا به دارایی های کاغذی، به تقویت مالی سرمایه گذاران کمک می کنند. هدف شورای جهانی طلا ترویج و به حداکثر رساندن رشد بالقوه مصرف طلا در صنعت است. آنها استانداردهای مورد انتظار را تعیین می کنند و هدفشان تقویت بازارها است که برای سرمایه گذاران عالی است.

بر خلاف یک ارز با پشتوانه طلا (فیات)، بیت کوین توسط فناوری بلاک چین پشتیبانی می شود و فاقد یک مرجع مرکزی است. این کار با علاقه مندانی آغاز شد که خواهان یک سیستم رمزگذاری شده و غیرمتمرکز برای ارز دیجیتال بودند. ایده این بود که بیت کوین جایگزینی برای بازار سهام و سیستم بانکی خواهد بود. ما طلا در مقابل بیت کوین را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد تا به شما کمک کند استراتژی مناسبی برای سرمایه گذاری داشته باشید. اولین نکته کلیدی این است که سرمایه گذاری در طلا چیزی است که توسط مقامات مرکزی تنظیم و درک می شود، در حالی که بیت کوین اینطور نیست.

نگاهی عمیق تر به طلا

تقریباً هر فرهنگ توسعه یافته در طول تاریخ از طلا به عنوان منبع مبادله پولی یا نمادی از رفاه استفاده کرده است. انسان ها هزاران سال است که در حال بازیابی طلا از سواحل رودخانه ها، رگه ها و ذخایر سنگ معدن در هر قاره (به جز قطب جنوب) بوده اند. انسان ها به چند دلیل برای فلز زرد ارزش قائل هستند:

 1. دوام – طلا خوردگی یا کدر نمی شود و نمی توان آن را از بین برد
 2. چکش خواری – طلا را می توان برای کاربردهای صنعتی، پولی و نمادین قالب گیری و شکل داد
 3. زیبایی شناسی – طلا همیشه درخشش، درخشش و زیبایی طبیعی خود را حفظ می کند

سرمایه گذاران مدرن به ویژگی های منحصر به فرد طلا به عنوان یک تنوع دهنده سبد و ذخیره ثروت علاقه مند هستند. پرتفوی با تخصیص طلا از لحاظ تاریخی بازدهی بالاتری را با کاهش کمتر و ریسک کمتر ارائه کرده است.

طلا با پوشش ریسک در برابر بازار، نقشی استراتژیک در هر پرتفویی ایفا می کند. این فلز با سهام همبستگی معکوس دارد، به این معنی که در زمانی که بازار سهام در حال سقوط است، عملکرد خوبی دارد. طلا همچنین در دوره های تورم بالا عملکرد خوبی دارد.

نگاهی عمیق تر به بیت کوین

بیت کوین در سال 2009 زمانی که یک فرد ناشناس (یا گروهی از افراد) به نام ساتوشی ناکاموتو سیستم جدیدی از ارز دیجیتال را راه اندازی کرد، شروع به تبدیل شدن به تیتر خبرها کرد. در اینجا چند اصطلاح کلیدی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد:

 • غیرمتمرکز: بیت کوین قدرت مرکزی ندارد. شبکه گسترده ای از سرمایه گذاران، کاربران و استخراج کنندگان بیت کوین به طور جمعی عرضه و ارزش ارز را کنترل می کنند.
 • بلاک چین: تمام تراکنش های بیت کوین در یک دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین ثبت می شود. بلاک چین به دو طرف اجازه می دهد تا در مورد یک تراکنش به توافق برسند و آن را در یک زنجیره در حال گسترش از نقاط داده زمانی ثبت کنند. این زنجیره که توسط «بلوک‌های» اطلاعات جداگانه جدا شده است، هر تراکنش بیت کوین را ثبت می‌کند. این تراکنش ها قابل تغییر یا ویرایش نیستند. دفتر کل توزیع شده منبع باز (در دسترس عموم) است، بنابراین هر کسی می تواند در هر زمانی که بخواهد کد را برای خود بررسی کند. به همین دلیل، تراکنش های بیت کوین لزوماً ناشناس نیستند، اگرچه پیوند دادن یک خط کد خاص به یک شخص خاص بسیار دشوار است.
 • همتا به همتا: معمولاً یک واسطه مانند بانک باید بر تراکنش های مالی نظارت کند. بلاک چین نیاز به چنین واسطه هایی را از بین می برد و امکان تبادل واقعی همتا به همتا را فراهم می کند.
 • استخراج: ماینرهای بیت کوین برای ثبت تراکنش ها در بلاک چین به بیت کوین پاداش می گیرند. هر کسی می‌تواند یک ماینر بیت‌کوین شود، اگرچه بسیاری از ماینرها برای به حداکثر رساندن قدرت محاسباتی در «استخرهای استخراج» سازماندهی می‌شوند. این فرآیند عمدا دشوار و زمان بر است.

نکات کلیدی

 • طلا دارایی است که ارزش آن را در دوره های طولانی حفظ می کند و برای محافظت در برابر رکود بازار استفاده می شود.
 • بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری جوان و اثبات نشده است، اما دلالان ارزهای دیجیتال از آن برای ذخیره ارزش و محافظت در برابر اصلاحات و رکود استفاده می کنند.
 • اینکه کدام یک سرمایه گذاری بهتر است به میزان تحمل ریسک، اهداف سرمایه گذاری، استراتژی و میزان سرمایه ای که می توانید از دست دادن آن را تحمل کنید، بستگی دارد.

بیت کوین

بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد—فناوری غیرمتمرکز عصر جدیدی را در امور مالی و سرمایه گذاری آغاز کرد. در ابتدا، این ارزهای دیجیتال تنها برای تعداد کمی از علاقه مندان به بازار جذاب بودند. در سال 2010، سفته بازان اولیه متوجه شدند که بیت کوین هایی که قبلا برای کسری از یک سنت خریداری کرده بودند به 0.09 دلار در هر بیت کوین افزایش یافته است. مزارع و استخرهای استخراج بیت کوین در مقیاس بزرگ محبوب شدند و مبادلات ارزهای دیجیتال پدید آمدند.

زمانی که همه‌گیری کووید-19 شروع به تعطیلی اقتصادهای سراسر جهان در سال 2020 کرد، دلالان و سرمایه‌گذاران متوجه شدند که ارزش بیت‌کوین در کنار ارزش سهام کاهش نمی‌یابد. آن‌ها شروع به ریختن سرمایه در آن کردند، سرمایه‌گذاران نهادی به دنبال راه‌هایی برای ایجاد ابزار سرمایه‌گذاری و وجوه از آن بودند و قیمت آن افزایش یافت – تا آوریل 2021، قیمت بیت‌کوین به 61000 دلار رسید.

طلا

طلا از نظر تاریخی در طول اصلاحات بازار عملکرد خوبی دارد زیرا ارزش خود را حفظ می کند. قیمت آن تا حدودی ثابت باقی می ماند، سپس با حرکت سرمایه گذاران از سهام به طلا در صورت تهدید رکود، تمایل به افزایش دارد. این باعث می شود که آن را به عنوان یک پوشش محافظتی – سرمایه گذاری که در مقابل دیگری حرکت می کند – در برابر اصلاحات یا رکود بازار مفید باشد.

در طول همه گیری کووید-19، همه سرمایه گذاران به بیت کوین روی نیاوردند. بسیاری از آنها از استراتژی های سنتی پیروی کردند و به سمت طلا رفتند. در نتیجه، قیمت طلا از کمتر از 1300 دلار در اواخر سال 2019 به نزدیک به 2100 دلار در اواسط سال 2020 افزایش یافت. تا سال 2021، قیمت آن کاهش یافت، زیرا اقتصادها به آرامی بهبود یافتند، اما همچنان به طور متوسط ​​بالاتر از سطوح قبل از رکود همه گیر بود.

تفاوت های کلیدی

طلا برای هزاران سال به عنوان وسیله ای برای مبادله و نگهداری ثروت بر اقتصادها و بازارها تسلط داشته است. بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد و تنها چند سال بعد به رسمیت شناخته شد. سایر تفاوت‌های کلیدی می‌توانند سرنخ‌هایی را ارائه دهند که کدام یک را ممکن است بخواهید در مجموعه خود بگنجانید.

 بیت کوینطلا 
آئین نامهبستگی به کشور دارهبرخی محدودیت ها
سودمندتعداد استفاده در حال افزایش استدر بسیاری از صنایع و محصولات استفاده می شود
نقدینگیبستگی به بازار دارهبستگی به بازار و نوع دارایی دارد
نوسانسال 2021 با 32222 دلار شروع شد، به بالاترین قیمت 69000 دلار رسید، سال را با 46211 دلار به پایان رساند.سال 2021 را با 1943 دلار در هر اونس شروع کرد، به پایین ترین سطح سالانه 1683 دلار کاهش یافت و سال را با 1805 دلار به پایان رساند.

مقررات

سیستم ایجاد شده طلا برای تجارت، وزن و ردیابی بکر است. دزدی یا جعل کردن آن بسیار سخت است. همچنین بسیار تنظیم شده است. در بسیاری از کشورها، هنگام حمل طلا بدون مجوز قانونی نمی توانید از مرزها عبور کنید.2هنگام سرمایه گذاری در طلا، عموماً فقط می توانید آن را از دلالان و دلالان ثبت شده خریداری کنید. یک اخطار این است که فقط در صورتی باید طلای فیزیکی بخرید که بتوانید با خیال راحت آن را ذخیره کنید.

به لطف سیستم رمزگذاری شده و غیرمتمرکز آن، سرقت و جعل بیت کوین نیز دشوار است. استفاده از آن در سراسر مرزهای کشورهای مختلف، با چند استثنا، به طور کلی قانونی است. با این حال، زیرساخت نظارتی که می‌تواند برای اطمینان از ایمن بودن کاربران وجود داشته باشد، هنوز وجود ندارد – ماهیت ناشناس ارزهای دیجیتال همچنین تنظیم آن را چالش‌برانگیز می‌کند.

سودمند

طلا در طول تاریخ در بسیاری از کاربردها – ارز، اقلام لوکس، کاربردهای تخصصی در دندانپزشکی، الکترونیک و موارد دیگر استفاده شده است. این ابزار متقابل به طلا توانایی حفظ ارزش خود را در هنگام کاهش ارزش سایر دارایی ها داده است.

بیت کوین از نظر کاربرد محدود است. در حال حاضر تنها به عنوان یک ارز دیجیتال و یک سرمایه گذاری سوداگرانه استفاده می شود. با این حال، یک فناوری مالی در حال ظهور وجود دارد که مفهوم آن استفاده از ارز دیجیتال برای تراکنش‌های مالی است که به آن مالی غیرمتمرکز می‌گویند. بیت کوین در این فناوری نوظهور به عنوان نوعی وام، استقراض و احتمالاً موارد دیگر کاربرد دارد. همچنین این پتانسیل را دارد که تقریباً به اندازه طلا در کاربردها مشارکت داشته باشد – اما با پیروی از همان خط فکری، به همان اندازه پتانسیل بی فایده شدن و ارزشمند شدن را دارد.

نقدینگی

یکی از نگرانی های اصلی برای سرمایه گذارانی که به دنبال بیت کوین به عنوان بهشت ​​هستند، نقدینگی آن است. ارزهای دیجیتال معمولا دارایی های بسیار نقدی هستند. با این حال، ممکن است همیشه اینطور نباشد. زمان‌هایی وجود دارد که ممکن است نقدشوندگی بیشتری نسبت به سایر دارایی‌ها داشته باشد و مواقعی وجود دارد که اینطور نیست.

به عنوان مثال، اگر چند صد بیت کوین داشتید، اگر بخواهید با عجله از رمز ارز خارج شوید، ممکن است به سختی آن ها را نقد کنید – صرافی هایی مانند Coinbase تنها اجازه انحلال 50000 دلار ارز دیجیتال را در روز می دهند.3اگر قیمت بیت کوین بالاتر از حد مجاز روزانه صرافی شما باشد، فقط می توانید این کار را با افزایش های کوچکتر انجام دهید. اگر تعداد زیادی بیت کوین ندارید، ممکن است دارایی بسیار قابل نقدتری برای شما باشد. علاوه بر این، اگر بازار به شدت نوسان کند و بسیاری از سرمایه‌گذاران شروع به فروش بیت کوین خود کنند، قیمت آن در واکنش به آن کاهش چشمگیری خواهد داشت.

نوسان

بیت کوین در طول تاریخ ثابت کرده است که تحت تأثیر رسانه ها ، احساسات سرمایه گذاران، اقدامات نظارتی و هیاهو قرار دارد. اخبار مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال می تواند سرمایه گذاران را به وحشت انداخته و تصمیمات سریعی اتخاذ کند و به سرعت قیمت بیت کوین را به سمت بالا یا پایین بیاورد. این نوسانات به دلایلی که در بالا ذکر شد ذاتی طلا نیست و شاید آن را به دارایی ایمن تری تبدیل کند.

در سال‌های اخیر، چندین ارز دیجیتال جایگزین راه‌اندازی شده‌اند که هدفشان ایجاد ثبات بیشتر از بیت‌کوین است. این سکه‌ها را « استیبل کوین » می‌نامند، زیرا قیمت‌های آن‌ها به ارز فیات یا دارایی باثبات دیگر مرتبط است. به عنوان مثال، تتر با ارزش دلار آمریکا مرتبط است.

اینکه آیا بیت‌کوین سرمایه‌گذاری بهتری نسبت به طلا است به اهداف سرمایه‌گذاری شما خلاصه می‌شود، آیا از سفته‌بازی لذت می‌برید، از تحمل ریسک خود لذت می‌برید، و در صورت چرخش بازار چقدر سرمایه از دست خواهید داد. یک مشاور مالی می تواند به شما در ایجاد اهداف سرمایه گذاری کمک کند و تصمیم بگیرید که آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی برای شما است یا خیر.

آیا بیت کوین کمیاب تر از طلا است؟

طلا یکی از فلزات کمیاب است. بیت کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال کمیاب است و طلا در مقایسه با سایر فلزات کمیاب است. آنها هر دو در دسته بندی مربوطه خود نادر هستند.

آیا بیت کوین مانند طلا است؟

بیت کوین از این جهت شبیه به طلا است که به سرمایه گذاری جایگزین برای برخی سرمایه گذاران تبدیل شده است. این پتانسیل برای استفاده های زیادی دارد و اگر در استراتژی درست استفاده شود، می تواند سرمایه گذاری ارزشمندی باشد.

نگاهی عمیق تر به بیت کوین

اگرچه شمش طلا همچنان یک سرمایه گذاری قوی است، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و دستگاه ماینر به طور فزاینده ای در بین سرمایه گذاران محبوب شده اند. سرمایه‌گذاران به‌ویژه چند سال پیش پول زیادی از بیت‌کوین به دست آورده‌اند، اما پس از آن نوسانات شدید و کاهش شدید در بازار آمد که هنوز بهبود نیافته است. با این حال، داشتن بیت کوین چند مزیت دارد.

استقلال از بانک ها

یکی از جذابیت های اصلی بیت کوین ماهیت غیرمتمرکز آن است. روند رو به رشدی به سمت کنترل امور مالی شخصی و داشتن استقلال بیشتر از مقامات وجود دارد. اکنون بانک ها به طور مرتب خرج کردن پول خود را برای مشتریان دشوار می کنند. اگر بانکی تایید نکند، معمولاً تراکنش‌ها مسدود می‌شوند و این احساس رو به افزایش است که مقامات به ما دیکته می‌کنند که چه کاری می‌توانیم و چه کاری را نمی‌توانیم انجام دهیم.

با توجه به اینکه کمک های مالی سال 2008 بانک ها هنوز در ذهن تازه است، اقتصاد پس از کووید نشان می دهد که بانک های مرکزی و خیابان های مرکزی بار دیگر آسیب پذیر هستند. اما با توجه به اینکه بدهی جهانی در حال حاضر به بالاترین حد خود رسیده است، ممکن است کمک های مالی ارائه نشود و پس انداز را مستعد برداشتن کند. بیت کوین امکان پرداخت های خارج از سیستم بانکی را فراهم می کند و پرداخت های خارج از کشور را آسان و فوری می کند.

به طور مشابه، دولت ها می توانند نرخ بهره و مالیات را افزایش دهند تا بر پول و اقتصاد خود تأثیر بگذارند و تنظیم کنند، اما در حال حاضر هیچ کنترل یا قدرتی بر بیت کوین ندارند.

به همین دلیل، بیت کوین یک خطر بزرگ برای کنترل و رونق تأسیسات است، به همین دلیل است که پذیرش کریپتو با مقاومت زیادی از سوی این مؤسسات روبرو شده است.

این دانش عمومی است که تهدیدی که بیت‌کوین برای بانک‌های مرکزی ایجاد می‌کند، آن‌ها را برانگیخته است تا شروع به توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CDBC) خود برای رقابت با بیت‌کوین کنند. بریتانیا، ایالات متحده، چین و منطقه یورو چندین سال در حال توسعه این CBDC ها هستند و برای راه اندازی آنها در سال های آینده برنامه ریزی می کنند. اگر آنها به طور گسترده مورد پذیرش قرار گیرند، می تواند پایان بیت کوین باشد. اما این واقعیت که چنین ارزهای دیجیتال «متمرکز» می‌توانند برای کنترل نحوه خرج کردن پول توسط مردم استفاده شوند، آنها فقط برای تقویت عزم حامیان غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال عمل می‌کنند.

واضح است که طلا یک بازار قدیمی و پذیرفته شده است، بنابراین مقاومت کمتری را از سوی مقامات تجربه می کند. مردم را قادر می سازد تا درجه ای از کنترل مالی خود را خارج از سیستم بانکی عمومی در دست بگیرند.

ارزش بیت کوین

اندازه گیری ارزش واقعی بیت کوین دشوار است. این دارایی ارز دیجیتال هیچ قیمتی ندارد و نوسانات آن می تواند متفاوت باشد.

بسیاری قیمت بیت کوین را با نوسانات و عدم قطعیت بیش از حد می بینند. یکی از مهم‌ترین مزایای بیت‌کوین از مزیت محرک اول ناشی می‌شود.

کسانی که ارزش سرمایه گذاری در بیت کوین را زودتر دیدند، سریع ترین سود را کسب کردند. از بسیاری جهات، این برای بیت کوین و طلا صادق است، زیرا کسانی که برای اولین بار روی این فلز سرمایه گذاری کردند، وضعیت مالی خود را به سرعت بهبود می بخشند.

مزیت بیت کوین در مقابل طلا این است که بیت کوین (BTC) در سال های اخیر بازده بسیار بالاتری نسبت به سایر دارایی ها داشته است. در حالی که اندازه گیری ارزهای فیات و دارایی های بسیار قابل نقد می تواند دشوار باشد، دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین به دلیل موقعیت مدرن در بازار می توانند برای سرمایه گذاران بالقوه جذاب باشند.

طلا یا بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال

اکنون می توان طلا را به صورت دیجیتال خریداری کرد. این لزوماً یک نوع ارز دیجیتال نیست، اما به شما امکان می دهد در هر مکان و هر زمان روی فلز زرد سرمایه گذاری کنید. صندوق های ETF طلا، همچنین به عنوان صندوق های قابل معامله در بورس طلا شناخته می شوند، به شما امکان می دهند از طریق بازار سهام در طلا سرمایه گذاری کنید.

برای واجد شرایط بودن، سرمایه گذاران باید حداقل یک واحد معادل یک گرم طلا برای معامله در ETF طلا خریداری کنند. راهنماهای زیادی می‌توانند مزایای سرمایه‌گذاری طلا را بیشتر پوشش دهند ، بنابراین متوجه می‌شوید که آیا هنوز باید طلای واقعی را انتخاب کنید.

سرمایه گذاران همچنین می توانند با خرید صندوق های سرمایه گذاری طلا به پرتفوی خود اضافه کنند. این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، قیمت طلا را با افزایش و کاهش ارزش دارایی‌ها دنبال می‌کنند. خوب است بدانید که صندوق های سرمایه گذاری مشترک نسبت هزینه، هزینه مدیریت صندوق و هزینه واقعی خرید دارایی پایه را از سرمایه گذاران دریافت می کنند.

مانند طلا، بیت کوین را می توان به صورت آنلاین از طریق معامله گران، هم از طریق پلتفرم های خصوصی و هم از طریق بازارهای عمومی خریداری کرد. بحث بیت کوین و طلا چالش برانگیز است، اما مهم است که توجه داشته باشید که در درجه اول توسط رکود بازار به هر صورت دیکته می شود.

رابطه بعید بین طلا و بیت کوین

از نظر ارزش اسمی، طلا و بیت کوین متضاد قطبی هستند. شمش ها و سکه های فیزیکی طلا دارای ارزش ذاتی با سابقه هزار ساله هستند. برای کسانی که به دنبال کاهش مشخصات ریسک خود هستند جذاب است. در مقابل، ارزش بیت کوین واقعاً ذهنی است، و اگر مقامات موفق به بیرون راندن آن از جهان شوند، خطر بی‌ارزش بودن آن وجود دارد. بیشتر سرمایه‌گذاران آن به دنبال امکان ثروتمند شدن هستند، با آگاهی از اینکه مالکیت نشان دهنده یک ریسک مالی بزرگ است.

اما با پیشرفت موجودیت بیت کوین، آشکار شده است که این دو «سرمایه گذاری جایگزین» نه تنها دارای اشتراکاتی هستند، بلکه می توانند برای یک پایگاه سرمایه گذار نیز جذاب باشند.

هر دو دارایی این فرصت را برای سرمایه گذاران فراهم می کند تا به طور فعال کنترل امور مالی خود را خارج از دنیای بانکداری سنتی در دست بگیرند. هر دو سرمایه گذاری برای کسانی جذاب است که از پذیرش کنترل و قالب سرمایه گذاری تعیین شده خودداری می کنند.

به همین دلایل، بسیاری از سرمایه گذاران فلزات گرانبهای ما دارای برخی ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین نیز هستند. یک استراتژی بسیار رایج ایجاد تنوع بین طلا، نقره، بیت کوین و آلت کوین است. اگر ارزش کریپتوها به میزان قابل توجهی افزایش یابد، این سرمایه گذاران با فروش مقداری ارز دیجیتال و استفاده از وجوه برای تثبیت آن سود به طلای جامد، «برخی تراشه ها را از جدول حذف می کنند».

طلا را رها کنید، بیت کوین بخرید

در پایان، من فکر می کنم بیت کوین خرید بلندمدتی بهتر از طلا است. حتی با وجود تمام نوسانات خود، همچنان به بازدهی چشمگیر در یک افق زمانی به اندازه کافی طولانی ادامه می دهد. بحث با بازده 17000 درصدی سخت است. مسلماً، احتمالاً نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بیت‌کوین در دهه آینده همان درصد را بازگرداند. اما اگر بیت کوین از قیمت امروزی به 100000 دلار (قیمت پیش بینی شده توسط گلدمن ساکس) افزایش یابد، این نشان دهنده بازدهی نزدیک به 500 درصد است. من هنوز آن را خواهم گرفت. 

گفتنی است، در محیط اقتصاد کلان فعلی، می توانم ببینم که چرا برخی از سرمایه گذاران ممکن است امنیت نسبی یک دارایی فیزیکی قابل اعتماد مانند طلا را ترجیح دهند. از دیدگاه تنوع پرتفوی، طلا می تواند چیزی را ارائه دهد که بیت کوین نمی تواند. 

علاوه بر این، من می توانم مزایای استدلال “بازده گذشته نشان دهنده بازده آینده نیست” را ببینم. فقط به این دلیل که بیت کوین در گذشته بازده چشمگیری داشته است به این معنی نیست که در آینده می تواند دوباره این کار را انجام دهد. به یاد داشته باشید – بیت کوین در بسیاری از تاریخچه اولیه خود هیچ رقیب معتبری نداشت، بنابراین مطمئناً به اجرای اولیه بیت کوین کمک کرد. بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد، در حالی که اتریوم تنها در سال 2015 وارد صحنه شد. اکنون، سرمایه گذاران می توانند به معنای واقعی کلمه از بین هزاران رمزارز یکی را انتخاب کنند.

من نسبت به بیت کوین هم کوتاه مدت و هم بلندمدت خوشبین هستم. اگرچه ارزهای دیجیتال با نوسانات و ریسک قیمت بسیار زیادی همراه هستند، توانایی بیت کوین برای بازگشت از سقوط های قبلی بازار به ویژه قابل توجه است. وقت آن رسیده که طلا را کنار بگذاریم و بیت کوین بخریم.

آیا بیت کوین سرمایه گذاری بهتری نسبت به طلا است؟

اینکه کدام بهتر است بستگی به میزان تحمل ریسک، استراتژی سرمایه گذاری، میزان سرمایه ای که باید استفاده کنید و چقدر می توانید از دست دادن را تحمل کنید، دارد. بیت کوین بسیار فرارتر از طلا است و آن را به سرمایه گذاری پرریسک تری نسبت به طلا تبدیل می کند

مثل همیشه، این بستگی به نوع سرمایه‌گذاری شما و نوع ریسکی دارد که می‌خواهید استراتژی سرمایه‌گذاری خود را باز کنید. بیت کوین فرصتی برای کسانی است که تحمل ریسک بالاتری دارند در حالی که طلای فیزیکی یک فرصت سرمایه گذاری طولانی مدت و مطمئن است. شما می توانید با بررسی قیمت طلای زنده ما متوجه شوید.

ما مجموعه‌ای را توصیه می‌کنیم که از شمش‌های طلا یا انواع مختلف سکه‌های طلا استفاده می‌کند، به ویژه به عنوان یک استراتژی بلندمدت برای سرمایه‌گذاری طلا.

2 دیدگاه در “طلا در مقابل بیت کوین

 1. الناز گفت:

  ممنون بابت مقاله خوبتون من اکثرا برای پس انداز و سرمایه گذاری طلا خام و بدون اجرت خریداری میکنم اما الان جدیدا با یه سایتی اشنا شدم به نام طلاسی که واسه پس انداز و سرمایه گذاری انلاین خیلی خوبه ی مزیت خوبی که داره اینه که شروع قیمت طلا از 50 هزار تومانه

  1. aghakala گفت:

   خواهش میکنم 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *