وبلاگ

سرتیک(Certik)چیست؟

Certik-chist-ak-01

سرتیک چیست؟ یک شرکت ممیزی رمزنگاری پیشگام است که از فناوری تأیید رسمی پیشرفته برای حسابرسی بلاک چین و قراردادهای هوشمند استفاده می کند. از سال 2018 وجود داشته است و توسط اساتید دانشگاه کلمبیا و ییل تأسیس شده است. رمزارز CertiK از اقدامات نوآورانه ای استفاده می کند که شامل فناوری های هوش مصنوعی برای نظارت و محافظت از بلاک چین و برنامه های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی آنها می شود.

CertiK از زمان تأسیس خود، صرافی های برتر از جمله Binance ، Huobi، Crypto.com و OKX را ممیزی کرده است. دیگر ممیزی های Certik عبارتند از Pancakeswap، Aave، The Sandbox، BNB Chain، Decentraland و غیره. تقریباً 3000 پروژه را ممیزی کرده و 346 میلیارد دلار ارزش بازار را ارزیابی کرده است.

زنجیره سرتیک چیست؟

زنجیره CertiK یک پلت فرم عمومی است که بر اساس سیستم امنیتی منحصربفرد تأیید رسمی بنیاد CertiK است. قراردادهای هوشمند زنجیره‌ای حاوی گواهی‌های رمزنگاری به‌عنوان اثبات امنیت تایید شده خواهند بود. قراردادهای هوشمند ممکن است با یکدیگر تعامل داشته باشند و این شواهد قابل بررسی توسط ماشین را بررسی کنند تا از امنیت اطمینان حاصل کنند. قراردادهای هوشمندی که فاقد این گواهی‌های تأیید شده هستند ممکن است به هزینه‌های بیشتری برای انجام معاملات نیاز داشته باشند.

امنیت از پایین به بالا اولویت بندی خواهد شد. در لایه پایه، ماشین مجازی CertiK (CVM) قرار دارد که برای تأیید صحت اجرای آن، تأیید رسمی می‌شود. زنجیره CertiK از یک کامپایلر تایید شده استفاده می کند که اطمینان می دهد هیچ باگی در طول تبدیل کد منبع به بایت کد CVM ایجاد نمی شود.

برای سهولت استفاده جهانی، توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از زبان برنامه‌نویسی کاربردی DeepSEA، که کمک‌های مالی از سوی IBM و بنیاد اتریوم برای ادغام با Hyperledger Burrow و ماشین مجازی اتریوم (EVM) دریافت کرده، قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. با DeepSEA، امنیت شما در خود کد ثابت می شود که توسط یک کامپایلر کاملاً تایید شده پشتیبانی می شود.

CertiK با این پروژه قصد دارد یک زیرساخت بلاک چین بسازد که بتواند امنیت بی‌رقیب را ارائه دهد. برای دستیابی به آن، گره‌های کامل زنجیره CertiK بر روی CertiKOS، اولین و تنها هسته سیستم‌عامل هم‌زمان/هایپروایزر کاملاً تأیید شده در جهان، که توسط بنیان‌گذاران CertiK نیز توسعه یافته است، اجرا می‌شوند. CertiKOS می تواند به عنوان یک محصور امن درجه نظامی کار کند و از گره های زنجیره ای CertiK در برابر حملات هکرها محافظت کند.

توکن (Certik)سرتیک چیست؟ چگونه کار می کند؟

سرتیک توکن بومی زنجیره CertiK است، شبکه اثبات سهام که در سال 2019 راه اندازی شد. زنجیره CertiK یک پلت فرم قرارداد هوشمند است که از برنامه های غیرمتمرکز و توکن های غیرقابل تعویض پشتیبانی می کند و در عین حال امنیت را در اولویت قرار می دهد. این شبکه از پلتفرم تأیید بنیادی استفاده می کند و دارای قابلیت های زنجیره ای است. 

به عنوان سکه اصلی زنجیره، سرتیک توکن ابزاری است که برای پرداخت تراکنش های روی پلتفرم استفاده می شود. همچنین تضمین می کند که شبکه غیرمتمرکز است زیرا کاربران با آن رای می دهند. بنابراین، دارندگان CTK در توسعه شبکه حرفی برای گفتن دارند.

از آنجایی که زنجیره سرتیک اثبات سهام است، کاربران همچنین می توانند CTK را برای کسب جوایز شرط بندی کنند. مجموع عرضه سرتیک کمی بالاتر از 115 میلیون است، اما در حال حاضر، 87.7 میلیون توکن در گردش است. این قیمت در آوریل 2021 با 3.94 دلار به بالاترین حد خود رسید. از آن زمان، ارزش به طور قابل توجهی کاهش یافته است و اکنون کمتر از یک دلار ارزش دارد.

محصولات CertiK چیست؟

CertiK چندین سرویس ارائه می دهد که حول گزارش های حسابرسی بلاک چین و امنیت می چرخد. اینها شامل حسابرسی امنیتی، اسکای نت، KYC، تست نفوذ، پاداش اشکال، SkyTrace و تأیید رسمی است. تمام این محصولات و فناوری‌ها بر روی اطمینان از مصونیت یک پلتفرم غیرمتمرکز در برابر هرگونه حمله به دلیل آسیب‌پذیری در قرارداد هوشمند متمرکز هستند. ما چندین محصول حسابرس قرارداد هوشمند را با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اسکای نت

Skynet محصولی برای نظارت در زمان واقعی قراردادهای هوشمند زنجیره ای است و کاربر بینش های امنیتی قابل اجرا و سایر اطلاعات مهم را دریافت خواهد کرد. با این برنامه می توان خطرات و تقلب ها را قبل از وقوع آنها تشخیص داد. 

برنامه Bounty Bug

برنامه Bug Bounty همچنین تضمین می کند که هکرهای کلاه سفید تشویق می شوند تا آسیب پذیری را در قراردادهای هوشمند پیدا کنند و آن را برای دریافت جایزه گزارش کنند. این هکرهای اخلاقی به طور مداوم برای یافتن آسیب‌پذیری‌ها در هر کدی کار می‌کنند، قبل از اینکه بازیگران بد آن‌ها را پیدا کنند و از آنها سوء استفاده کنند.

تست نفوذ

تست نفوذ محصول دیگری است که طی آن CertiK یک حمله شبیه سازی عمیق را بر روی یک برنامه web3، بلاک چین، کیف پول یا صرافی انجام می دهد. این امر حتی پیچیده ترین آسیب پذیری ها را در چنین پلتفرم هایی آشکار می کند و می توان آنها را به موقع برطرف کرد.

چگونه Certik با قراردادهای هوشمند تعامل می کند؟

قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که اغلب بر روی بلاک چین راه اندازی شده اند. این مجموعه از برنامه ها به طور خودکار دستورات یا کنترل ها را پس از برآورده شدن شرایط یک قرارداد اجرا می کنند. از آنجایی که این برنامه ها خود اجرا هستند، دستکاری شبکه ها یا هک کردن سیستم ها دشوار است.

قراردادهای هوشمند اساسا راهی برای کاهش واسطه ها در حین اجرای تراکنش می باشند. همچنین، ممکن است فعالیت های مخرب روی بلاک چین را کاهش دهد. از آنجایی که انتظار می رود یک بلاک چین بسیار ایمن باشد، ایجاد ابزاری برای شفافیت ضروری است.

در زنجیره Certik، قراردادهای هوشمند دارای گواهی رمزنگاری برای افزایش امنیت خواهند بود. به طور مشابه، آنها همچنین ممکن است این شواهد را برای جلوگیری از هر نوع دستکاری بررسی کنند. با این حال، قراردادهای بدون گواهی رمزنگاری احتمالاً قبل از اجرا به هزینه گاز بیشتری نیاز دارند.

ممیزی سرتیک چیست؟

ممیزی CertiK کد منبع قراردادهای هوشمند را که به بلاک چین ها و برنامه های غیرمتمرکز نیرو می دهد، تجزیه و تحلیل و بررسی می کند. دلیل این ممیزی شناسایی ریسک ها، آسیب پذیری ها، خطاهای کد و غیره است. قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که تراکنش های میلیاردی را تامین می کنند و هکرها می توانند از هر آسیب پذیری سوء استفاده کنند. CertiK چنین آسیب پذیری هایی را شناسایی می کند تا توسعه دهندگان بتوانند به موقع آنها را اصلاح کنند. با بیش از 3000 ممیزی انجام شده، سرتیک به دلیل دقیق بودن و حسابرسی قراردادهای هوشمند در شبکه های لایه 1 و لایه 2 شهرت کسب کرده است.

حسابرسی قرارداد هوشمند با CertiK یک فرآیند مشارکتی است و معمولاً شامل دو مرحله است. اینها تأیید رسمی و بررسی دستی هستند. مرحله تأیید رسمی یک فرآیند خودکار است که موتور هر متغیر قرارداد هوشمند را در برابر تمام مقادیر ممکنی که ممکن است داشته باشد بررسی می کند. موتور تأیید رسمی در صورتی که هرگونه مشکلی بر یکپارچگی منطقی قرارداد هوشمند تأثیر بگذارد، به حسابرسان هشدار می دهد. این مرحله تماماً در مورد تشخیص درستی منطقی کد است.

مرحله بعدی بررسی دستی است. این پیچیده تر و وقت گیرتر است زیرا حسابرسان سرتیک باید هر خط کد را بررسی کرده و هر مشکل احتمالی را شناسایی کنند. همه چیز در مورد بازرسی آسیب پذیری در این مرحله است. CertiK خلاصه ای از تمام آسیب پذیری های قرارداد هوشمند را تهیه می کند و برای رفع مشکلات برای مشتری ارسال می کند. مشتریانی که مشکلات را حل کنند گواهی می شوند و در صورت عدم حل همه مشکلات، تمام ریسک های باقی مانده در گزارش نهایی درج می شود. معمولاً برای پروژه های بلاک چین علامتی وجود دارد که سرتیک آنها را تأیید می کند.

ممیزی CertiK چقدر طول می کشد؟

زمان مشخصی برای مدت زمانی که ممیزی CertiK می تواند ادامه داشته باشد وجود ندارد. ممکن است کمتر از 48 ساعت طول بکشد و همچنین می تواند هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. این بستگی به قراردادهای هوشمند مورد نظر دارد و اینکه مشتری با چه سرعتی تمام مسائل شناسایی شده در ممیزی اولیه را حل می کند.

سرتیک چرا مهم است؟

برای تشکیل یک اکوسیستم بلاک چین ایمن، امنیت باید از پایه ایجاد شود. دادن دسترسی به توسعه دهندگان و کاربران به یک محصول مقیاس پذیر، بصری و ایمن، پذیرش طولانی مدت را تشویق می کند، به ویژه برای شرکت های بزرگ.

هدف زنجیره CertiK با قرار دادن امنیت در خط مقدم توسعه خود، کاهش آسیب‌پذیری‌های امنیتی است که دنیای بلاک چین را درگیر کرده است و نوآوری را خفه می‌کند. به نوبه خود، زنجیره CertiK به افراد و شرکت ها کمک می کند تا اطمینان لازم را برای پذیرش گسترده تر فراهم کنند. با زنجیره سرتیک، ما مفتخریم که اولین گام را در ایجاد یک بلاک چین برداریم که بتوان به آن اعتماد کرد، روی آن ساخته شد و برای سال‌های آینده بهبود بخشید.

چرا CertiK را انتخاب کنید؟

تیم کارشناسان امنیتی ما هزاران ممیزی را در تمامی پروتکل‌های اصلی بلاک چین انجام داده‌اند. CertiK به عنوان حسابرس قرارداد هوشمند و بلاک چین توصیه شده توسط صرافی های برتر مانند Binance ، OKEx و Huobi مورد اعتماد است.

ما تمام اجزای پلتفرم های Web3 را ممیزی می کنیم. این شامل پروژه‌هایی می‌شود که بر روی بلاک چین‌هایی مانند اتریوم، BNB Chain و Polygon ساخته شده‌اند تا بیش از ده‌ها مورد از این بلاک‌چین‌های لایه 1 خودشان را انجام دهند.

CertiK پیشگام در استفاده از تکنیک های پیشرفته تأیید رسمی در ممیزی قراردادهای هوشمند است. این فرآیند یک گام فراتر از بررسی دستی برای ارائه ضمانت های ریاضی در مورد عملکرد پلت فرم های قرارداد هوشمند است.

رویکرد مشترک ما برای حسابرسی قرارداد هوشمند تضمین می کند که پروژه شما برای راه اندازی ایمن در اسرع وقت آماده است. ما می دانیم که زمان بسیار مهم است و تیم بزرگ حسابرسان ما می توانند هر کاری را انجام دهند، مهم نیست که چقدر بزرگ یا کوچک باشد.

سرمایه گذاری در پروژه سرتیک و خرید ارز CTK

سرمایه گذاری در توکن های CTK انتخابی است که باید با انجام تحقیقات کافی و تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می توانید ریسک ها را به درستی مدیریت کنید یا خیر، در نظر داشته باشید. از آنجایی که ارزهای دیجیتال بسیار نوسانی هستند، ممکن است برای برخی افراد بسیار خطرناک باشند. با این حال، ارزهای رمزپایه راه دیگری برای تکمیل درآمد شما هستند، بنابراین مطمئن شوید که الگوهای رشد سکه و سایر بخش‌های ضروری را برای پیش‌بینی تغییرات قیمت در آینده درک کرده‌ اید.

حال در صورتی که احتمالات لازم را پیش بینی کرده اید و قصد دارید ارز سرتیک را خریداری کنید میتوانید مراحل ثبت نام و احراز هویت را در مجموعه پی 98 تکمیل کنید. سپس جهت خرید و فروش CTK اقدامات لازم را بعمل آورید. 

نکته پایانی – CertiK تاکنون بیش از 3000 پروژه رمزنگاری را ممیزی کرده است.

CertiK یک شرکت حسابرسی قرارداد هوشمند و امنیت بلاک چین است که از سال 2018 فعالیت خود را آغاز کرده است. با استفاده روزافزون از فناوری بلاک چین، نیاز به ممیزی کامل برای جلوگیری از ضررهای قابل توجه برای پلتفرم های غیرمتمرکز نیز افزایش یافته است. 

CertiK به این خواسته عمل کرده و بیش از 3000 پروژه را از زمان تاسیس خود ممیزی کرده است، از جمله صرافی بایننس که بیشترین استفاده را دارد. به عنوان بخشی از تمرکز بر امنیت بلاک چین، CertiK همچنین زنجیره CertiK را در سال 2019 راه اندازی کرد، یک شبکه Proof-of-Stake (PoS) که امنیت را در اولویت قرار می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *