وبلاگ

تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین چیست؟

tafavot-bitcoin-va-blockchin-chist-ak-01

تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین چیست؟ آیا می دانستید که بیت کوین و بلاک چین دو مفهوم متفاوت هستند؟ اگر عبارات را به جای هم استفاده کرده اید، تنها نیستید. بسیاری دیگر نیز همین کار را انجام می دهند، احتمالاً در نتیجه ارتباط قوی بین بلاک چین و بیت کوین. اگر تا به حال سر خود را خارانده اید و سعی کرده اید بفهمید که تفاوت بین این دو چیست، این مقاله برای شما مناسب است:

بلاک چین

در بلاک چین، هر بلوک حاوی هش رمزنگاری بلوک قبلی، مهر زمانی و اطلاعات تراکنش است. به عبارت دیگر، بلاک چین یک فناوری پایگاه داده توزیع شده است که بیت کوین را محدود می کند. در واقع، هر دارایی دیجیتال.

چندین طرف را قادر می‌سازد تا معاملات را انجام دهند، داده‌های ارزشمند را به اشتراک بگذارند و منابع خود را به شیوه‌ای امن و در عین حال بدون دستکاری جمع کنند. داده های موجود در بلاک چین در بسیاری از رایانه ها توزیع شده و بنابراین غیرمتمرکز هستند. به دلیل طبیعت غیرمتمرکز، بلاک چین ها به طور باورنکردنی ایمن هستند زیرا هیچ نقطه حمله ای وجود ندارد.

بیت کوین

شبکه بیت کوین شبکه ای از رایانه ها در سراسر جهان است که به یکدیگر متصل هستند تا در واقع تراکنش های پرداخت بیت کوین بین حساب های بیت کوین را پردازش کنند. این رایانه ها به عنوان دستگاه ماینر شناخته می شوند و متعلق به افراد و شرکت های مختلف در سراسر جهان هستند. شبکه بیت کوین بسیار امن است. هیچ امکانی برای ‘خرج دو برابر’ وجود ندارد و این سیستم به طور خاص طراحی و کدگذاری شده است تا ایجاد بیت کوین تقلبی یا تراکنش های جعلی را غیرممکن کند.

بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتال است که از فناوری بلاک چین برای تسهیل پرداخت های همتا به همتا استفاده می کند. بیت کوین از طریق یک شبکه غیرمتمرکز، کارمزد تراکنش نسبتاً پایینی را در مقایسه با درگاه‌های پرداخت محبوب ارائه می‌کند.

تفاوت کلیدی بین بلاک چین و بیت کوین

تفاوت های کلیدی بین بیت کوین و بلاک چین در زیر مطالعه و خلاصه می شود:

تفاوت اصلی بین بیت کوین و بلاک چین در این است که چگونه هر فناوری انعطاف پذیر یا گسترده است. دامنه بلاک چین به طور قابل توجهی گسترده تر از بیت کوین است که فقط به فعال کردن تراکنش های پولی بین المللی می پردازد. پول، حقوق مالکیت و انواع دیگر دارایی ها همگی از طریق آن قابل انتقال هستند.

کریپتوکارنسی نام دیگری برای پول دیجیتال مانند بیت کوین است. در سال 2009 برای دور زدن کنترل دولتی ارز هر کشور و ساده کردن تراکنش‌های آنلاین برای کاربران با خلاص شدن از شر واسطه‌های شخص ثالثی که برای پردازش پرداخت استفاده می‌شوند، تأسیس شد.

از طرف دیگر، فناوری بلاک چین برای حفظ رکورد تراکنش بیت کوین استفاده می شود. از طریق یک شبکه همتا به همتا، این روش داده های تراکنش بیت کوین را با استفاده از یک دفتر کل توزیع شده ارسال و ذخیره می کند. اطلاعات دفتر کل برای همه باز است.

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال یا ارز دیجیتال است که برای ارسال پول در سراسر مرزهای بین المللی استفاده می شود. با حذف واسطه ها و نقش دولت های کشورهای فرستنده و پذیرنده در مدیریت ارزها، سود تسهیل معاملات را به ارمغان می آورد.

 فناوری پشت بیت کوین، بلاک چین نامیده می شود. دفتری که هر تراکنش بیت کوین را ثبت می کند با استفاده از فناوری بلاک چین به روز نگه داشته می شود. با این حال، هیچ چیز ذخیره شده در بلاک چین نمی تواند در آینده توسط یک شخص یا یک قطعه فناوری تغییر یا اصلاح شود. در نتیجه بلاک چین یکی از بازترین، قابل استفاده ترین و امن ترین فناوری ها است.

شماره S. مبنای مقایسه بلاک چین بیت کوین
1. چیست؟ یک پایگاه داده توزیع شده یک ارز رمزنگاری شده
2. هدف اصلی برای ارائه یک محیط کم هزینه، ایمن و مطمئن برای معاملات همتا به همتا برای ساده سازی و افزایش سرعت معاملات بدون محدودیت های دولتی.
3. تجارت بلاک چین می تواند به راحتی هر چیزی را از ارز گرفته تا حقوق مالکیت سهام منتقل کند بیت کوین به تجارت به عنوان ارز محدود می شود.
4. محدوده برای تغییرات بازتر است و از این رو از حمایت بسیاری از شرکت های برتر برخوردار است. دامنه بیت کوین محدود است.
5. استراتژی بلاک چین را می توان با هر تغییری سازگار کرد و از این رو می تواند صنایع مختلف را تامین کند. بیت کوین بر کاهش هزینه تأثیرگذاران و کاهش زمان تراکنش ها تمرکز دارد اما انعطاف پذیری کمتری دارد.
6. وضعیت از آنجایی که بلاک چین با مشاغل مختلف کار می کند، باید با KYC و سایر هنجارها مطابقت داشته باشد. از این رو بلاک چین شفاف است. بیت کوین دوست دارد ناشناس باشد و از این رو حتی اگر می توانیم تراکنش ها را در دفتر کل ببینیم، اعدادی هستند که در یک دنباله خاص قرار ندارند.

من متوجه شده ام که بهترین راه برای توضیح امنیت شبکه بلاک چین و بیت کوین، مقایسه برخی از نقاط بیت کوین با یک محیط آشناتر، مانند بانک است. 
بیت کوین از طریق کدگذاری خود به قوانین بسیار سختگیرانه پایبند است. برای این مقایسه، ما قوانین مشابهی را در سیستم بانکی اعمال می کنیم تا امکان مقایسه عادلانه را فراهم کنیم.

سیستم بیت کوین (بلاک چین و شبکه بیت کوین) سیستم بانکی
تنها یک بلاک چین بیت کوین وجود دارد. تنها یک بانک در دنیا وجود دارد.
سیستم بیت کوین دقیقا می داند که چه تعداد بیت کوین در جهان وجود دارد. بانک دقیقاً می داند چقدر پول در جهان وجود دارد.
می داند تمام بیت کوین از کجا آمده و چه زمانی ایجاد شده است. می داند که همه پول از کجا آمده و چه زمانی ایجاد شده است.
از هر معامله ای که بین حساب ها انجام شده است می داند. از هر معامله ای که بین حساب ها انجام شده است می داند.
دفتر کل که تمام تراکنش‌های انجام شده را نشان می‌دهد، برای عموم قابل مشاهده است. دفتر کل که تمام تراکنش‌های انجام شده را نشان می‌دهد، برای عموم قابل مشاهده است
دقیقاً می داند که در هر حساب چقدر بیت کوین وجود دارد. دقیقاً می داند که در هر حساب چقدر پول وجود دارد.

نکات فوق در واقع برای بیت کوین صادق است، آنها رمزگذاری شده اند، نمی توانند تغییر کنند، و نمی توان آنها را به روش دیگری غیر از نوشته شده تفسیر کرد. بدیهی است که این نکات برای سیستم های بانکی فعلی ما صادق نیست، اما برای این مقایسه، ما این قوانین را در سیستم بانکی اعمال می کنیم.

علاوه بر موارد فوق، شبکه بلاک چین و بیت کوین باید هر بار که تراکنش انجام می شود، لیست تراکنش ها را به طور کامل پردازش کند و بیش از 50 درصد از شبکه باید با یکسان بودن تراکنش موافقت کنند.

هر ماینر در شبکه دارای کپی مخصوص به خود از دفتر کل است که هر تراکنش انجام شده از اولین بلاک تا امروز را نشان می دهد. هر تراکنش در دفتر کل از ابتدا تا به امروز هر بار که یک بلوک جدید پردازش می شود توسط ماینرها بررسی و تأیید می شود.

برای درج یک تراکنش تقلبی در شبکه بلاک چین یا بیت کوین، تراکنش تقلبی باید دقیقاً در همان زمان و به دلیل بزرگی شبکه بیت کوین در بیش از نیمی از دفتر کل استخراج کنندگان در سراسر جهان قرار گیرد. هیچ کس آنقدر قدرت پردازش کامپیوتری ندارد و هزینه زیادی برای “هک کردن” شبکه خواهد داشت.

خلاصه ای سریع از تفاوت های کلیدی

در پایان، بیایید یادآوری کنیم که چرا بلاک چین و بیت کوین دو چیز کاملاً مجزا هستند:

  • بیت کوین یک ارز دیجیتال است ، در حالی که بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است .
  • بیت کوین از فناوری بلاک چین نیرو می گیرد، اما بلاک چین کاربردهای زیادی فراتر از بیت کوین پیدا کرده است.
  • بیت کوین ناشناس بودن را ترویج می کند ، در حالی که بلاک چین در مورد شفافیت است . برای استفاده در بخش‌های خاص (به ویژه بانکی)، بلاک چین باید قوانین سختگیرانه «مشتری خود را بشناسید» را رعایت کند.
  • بیت کوین ارز را بین کاربران انتقال می دهد، در حالی که بلاک چین می تواند برای انتقال انواع چیزها ، از جمله اطلاعات یا حقوق مالکیت دارایی استفاده شود.

تفاوت بین بیت کوین و بلاک چین چیست؟تمایز بلاک چین و بیت کوین 

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که بیت کوین و بلاک چین از نظر فناوری و کاربرد مرتبط هستند. با این حال، بسیاری از افراد اغلب بیت کوین و بلاک چین را با هم مخلوط می کنند. این واقعیت که بیت کوین اولین استفاده گسترده از فناوری بلاک چین بود، دلیل اصلی این تصور غلط است. در نتیجه، با موفقیت مردم را تحت تاثیر قرار داد تا فکر کنند بیت کوین پایه و اساس تمام فناوری بلاک چین است.

از سوی دیگر، اخیراً مزایای مهم تر بلاک چین آشکار شده است. ظرفیت بلاک چین برای پاسخگویی به نیازهای مشاغل در صنایع متعدد به تدریج افزایش یافته است. بیایید تمایز بین بلاک چین و بیت کوین را بررسی کنیم تا عواقب آنها را بهتر درک کنیم.

امکانات کاربردی

کاربردهای احتمالی بیت کوین و بلاک چین عامل مهم بعدی است که باید در هنگام مقایسه آنها در نظر گرفت. بلاک چین در پاسخ به تقاضا برای فناوری توسعه داده شد که تراکنش‌های همتا به همتا را در یک محیط کم‌هزینه، امن و ایمن امکان‌پذیر می‌سازد. این تلاش می کند تا استفاده از واسطه های بی مورد را به حداقل برساند.

استراتژی حمایت

استراتژی اساسی تمایز بین بیت کوین و بلاک چین است. تکنیکی که بیت کوین استفاده می کند، کاهش هزینه تأثیرگذاران و در عین حال سرعت بخشیدن به تراکنش ها است. با این حال، یک اشکال قابل توجه در تطبیق پذیری بیت کوین وجود دارد. کاربران به کیف پول بیت کوین نیاز دارند و برای کسب بیت کوین به روش های خاصی مانند تجارت، استخراج یا پذیرش پرداخت های بیت کوین تکیه می کنند. در مقابل، برخلاف بیت کوین، فناوری بلاک چین هیچ محدودیتی ندارد.

وضعیت فعلی

موقعیت فعلی هر دو تمایز قطعی بین بیت کوین و بلاک چین است. این احتمال وجود دارد که بیت کوین ناشناس باقی بماند. کاربران می توانند تراکنش های موجود در دفتر را ببینند، اما نمی توانند اعداد را به ترتیب خاصی درک کنند. برعکس، بلاک چین با بسیاری از سازمان‌های مختلف کار می‌کند و نیاز به رعایت همه نیازهای نظارتی دارد. بلاک چین می تواند با پشتیبانی از KYC و سایر استانداردها، انطباق ساده ای را ارائه دهد. بنابراین، با گذشت زمان، بلاک چین می تواند شفافیت کامل را ارائه دهد.

تفاوت های کلیدی بین بلاک چین و بیت کوین

موارد زیر به عنوان تمایزات اصلی بین بیت کوین و بلاک چین فهرست شده و مورد بررسی قرار گرفته است

تمایز اصلی بین بیت کوین و بلاک چین به دامنه یا سازگاری هر فناوری مربوط می شود. در حالی که بیت کوین تنها بر تسهیل تراکنش های ارزی برون مرزی تمرکز دارد، دامنه بلاک چین بسیار گسترده تر است. می توان از آن برای انتقال اقلام مختلف از جمله پول، حقوق مالکیت و انواع دیگر دارایی ها استفاده کرد.

ارز دیجیتال مانند بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال نیز شناخته می شود. این در سال 2009 معرفی شد تا از کنترل دولت هر کشوری بر ارز جلوگیری کند و با حذف واسطه های شخص ثالثی که برای پردازش پرداخت به کار می روند، تراکنش های آنلاین را برای کاربران آسان کند.

از سوی دیگر، دفتر کل معاملات بیت کوین با استفاده از فناوری بلاک چین به روز نگه داشته می شود. این تکنیک از یک دفتر کل توزیع شده برای ذخیره و ارسال داده های تراکنش بیت کوین از طریق شبکه همتا به همتا استفاده می کند. همه به اطلاعات دفتر کل دسترسی دارند.

اجازه دهید تفاوت های کلیدی بین این دو مفهوم مالی عصر جدید را از طریق نکات زیر درک کنیم. این نکات تفاوت‌ها در اصول و پیچیدگی‌هایشان را تکرار می‌کنند.

  • یکی از تفاوت های کلیدی بین بیت کوین و بلاک چین، سازگاری است. وقتی به بیت کوین نگاه می کنیم، به چیزی که سفت و سخت است و بر تراکنش های فرامرزی متمرکز است نگاه می کنیم. در حالی که بلاک چین ابتدا به عنوان دفتر کل ارز بیت کوین شروع به کار کرد، شروع به بهبود کرد و به آرامی شروع به ارائه خدمات به سایر صنایع کرد. پیشرفت های مداومی در فناوری ایجاد کرده است و اکنون بلاک چین داغ ترین چیزی است که در بازار وجود دارد.
  •  بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است که تراکنش های همتا به همتا را در یکی از امن ترین محیط ها امکان پذیر می کند. تراکنش‌هایی که از طریق بلاک چین انجام می‌شود، عمومی می‌شوند تا شفاف باشند. بیت کوین یک ارز دیجیتال است که برای کاهش هزینه های تراکنش و زمان تراکنش تراکنش های برون مرزی استفاده می شود.
  • بیت کوین کمی یک سیستم بسته است و ناشناس بودن را بسیار دوست دارد. حتی زمانی که تراکنش‌ها را در دفتر کل پیدا می‌کنیم، بیت‌کوین در مقابل بلاک چین در کدهای عددی ثبت می‌شود که مردم نمی‌توانند آن‌ها را درک کنند، به همین دلیل است که نمی‌تواند به جلو حرکت کند. از سوی دیگر، بلاک چین با صنایع مختلفی کار می کند و از این رو باید با قوانین و هنجارهای شرکت ها مانند مبارزه با پولشویی، شناخت مشتری و … مطابقت داشته باشد. دسترسی کامل به دفتر کل دارد. بنابراین، شرکت ها اعتماد بیشتری به بلاک چین دارند.

آیا بلاک چین همان بیت‌کوین است؟

بیت کوین و بلاک چین یکسان نیستند، اما به دلیل ارتباط تنگاتنگی که به یکدیگر دارند ممکن است برخی از مخاطبین این حوزه را گمراه کند. بلاکچین در حقیقت تکنولوژی‌ای است که زیربنای ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را فراهم می‌کند. پس به عبارت دیگر بیت کوین اولین نمود عملکرد درست و صحیح یک بلاکچین بود و بدون تکنولوژی بلاکچین، بیت کوین وجود نداشت.

بیت کوین یک دارایی دیجیتال غیرمتمرکز یا یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا است؛ به عبارت دیگر کاربران می‌توانند به استفاده از این سیستم به نقل و انتقال پول بپردازند و این در حالی است که به هیچ سیستم متمرکز مانند بانک نیاز نخواهد بود.

شاخصه اصلی تفاوت بین بلاک چین و بیت کوین

احتمالاً تا کنون متوجه این مطلب شده اید که تفاوت اصلی بین این دو مبحث در ارزهای دیجیتال به ساختار کلی و درونی آن ها بر میگردد. در حالی که بیت کوین تنها یک ارزش دیجیتال است، بلاک چین را می‌توان پلتفرمی دانست که بیت کوین بر روی آن قرار دارد.

با بیت کوین میتوانید نسبت به خرید اقلام مختلف اقدام کنید، اما وظیفه اصلی بلاک چین ثبت همین تراکنش های مالی است. بلاک چین را میتوان همانند یک دفتر مالی و یا دفتر حسابداری دانست که ورود و خروج ارزهای اینترنتی در آن ثبت میگردد.

نتیجه

بیت کوین پول دیجیتال یا ارز دیجیتال است که برای انتقال ارزهای مرزی استفاده می شود. این مزیت این است که با حذف واسطه ها و نقش دولت های کشورهای پذیرنده و فرستنده در مدیریت ارز، معاملات را ساده تر می کند. فناوری بلاک چین چیزی است که بیت کوین ها را تقویت می کند.

با استفاده از فناوری بلاک چین، دفتری که هر تراکنش بیت کوین را مستند می کند، به روز نگه داشته می شود. اما نه یک انسان و نه یک تکه فناوری نمی توانند متعاقباً هر چیزی را که در بلاک چین ذخیره شده است تغییر داده یا تغییر دهند. در نتیجه، بلاک چین یکی از در دسترس ترین، بازترین و امن ترین فناوری ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *