وبلاگ

شیلینگ (Shilling) چیست؟

shiling-chist-ak-01

شیلینگ چیست؟ یک ارز رمزنگاری شده به تبلیغات یک پروژه قبل از پایان آن اشاره دارد. پاسخ کمی طولانی تر: شیلینگ کریپتو زمانی است که شخصی به طور فعال در حمایت پنهانی از یک ارز دیجیتال شرکت می کند، آن را شیلینگ می کند. هدف نهایی ایجاد هیاهو در اطراف پروژه است به طوری که مردم به خرید و سرمایه گذاری بپردازند. مردم سرمایه گذاری می کنند تقاضا برای توکن افزایش می یابد قیمت افزایش می یابد.

شیلینگ فرآیند یا عمل استفاده از تبلیغات، با اغراق و اغراق، برای بازاریابی یک ارز دیجیتال خاص یا یک پروژه رمزنگاری خاص است. کسی که چنین کاری را انجام می دهد به عنوان یک شیلر در زبان رمزنگاری شناخته می شود. شیلینگ اساسا توسط یک اینفلوئنسر یا شخصی که مخاطبان زیادی دارد انجام می شود. 

به عبارت ساده تر، در شیلینگ، یک فرد موفق می شود توجه مردم را به یک پروژه رمزنگاری جلب کند. این کار برای ورود سرمایه گذاران به پروژه انجام می شود که منجر به افزایش قیمت می شود. شیلینگ به خودی خود یک تله یا یک طرح هرمی ساختگی نیست. با این حال، افراد دارای نفوذ و قدرت می توانند از آن استفاده کنند.

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال از بنرهای کوچک به تبلیغات و تبلیغات تلویزیونی بزرگ تبدیل شده است، بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری شروع به استفاده از اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی برای تبلیغ و ایجاد سروصدا در اطراف سکه‌های خود کرده‌اند. هدف اصلی همیشه بالا بردن پروژه کریپتو و جذب سرمایه گذاران به آن است.

شیلینگ کریپتو چگونه کار می کند؟

کریپتو شیل‌ها در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی محبوب در فضای ارزهای دیجیتال مانند یوتیوب و توییتر حساب‌هایی دارند. آنها اغلب یک توکن را برای رسیدن به قیمت بسیار بالا تبلیغ می کنند (یا شیل می کنند). بیشتر اوقات، آنها فاش نمی‌کنند که از همان ارز رمزپایه‌ای که تبلیغ می‌کنند، پول دریافت کرده‌اند. برخی نیز مالک برخی از توکن‌هایی هستند که تبلیغ می‌کنند، با هدف شرکت در پمپاژ و تخلیه برای فروش دارایی‌های خود با قیمت بالاتر. 

در حالی که برخی از شیل های کریپتو توکن های خود را به روش های نسبتاً خام با وعده های سود آشکارا اغراق آمیز تبلیغ می کنند، برخی دیگر به روشی ظریف تر به توکن های شیل تبدیل شده اند. با این حال، تقریباً همیشه، شیل‌های کریپتو را می‌توان با شکست آنها در افشای اینکه آیا توکنی را که ادعا می‌کنند بی‌گناهانه تبلیغ می‌کنند در اختیار دارند یا خیر، متمایز کرد. بدترین شیل های کریپتو علنا ​​یا به طور ضمنی از اعمالی مانند قالی کشی اطلاع دارند و از آنها چشم پوشی می کنند . 

شیلینگ دقیقاً چگونه در کریپتو استفاده می شود؟

همانطور که گفته شد، شیلینگ تمرین استفاده از نفوذ برای ایجاد مصنوعی تقاضا برای یک پروژه رمزنگاری است. تکنیک های مختلف بازاریابی مانند ایجاد ویدئو، پست های وبلاگ، تک تیرانداز اخبار و تاکتیک های بازاریابی پولی برای انجام کارهای ضروری استفاده می شود. شیلینگ نیز توسط گروه هایی از افراد انجام می شود.

افرادی که شیلینگ را انتخاب می‌کنند معمولاً سهم خاصی در پروژه کریپتو دارند. آنها با ایجاد تقاضا برای پروژه و سرمایه گذاری سرمایه گذاران در آن، ارزش بازار پروژه را افزایش می دهند و ارزش کلی سرمایه گذاری خود را بالا می برند. 

شیلرها معمولاً خود را افرادی عینی، بی‌طرفانه و بی‌تعصب نشان می‌دهند که ترجیح می‌دهند یک پروژه رمزنگاری را تبلیغ کنند. هدف نهایی ایجاد تصویری مثبت از پروژه در ذهن بینندگان است. با این حال، گاهی اوقات، تصویر مثبت تصویر واقعی را منعکس نمی کند. 

به تازگی، کیم کارداشیان، شخصیت رسانه‌ای، به دلیل ارائه یک ارز دیجیتال به نام EthereumMax به بینندگان اینستاگرامش، تحت فشار قرار گرفته است. حتی ویتالیک بوترین نیز به این کلاهبرداری پاسخ داد و به بلومبرگ گفت که پست کیم یک “کلاهبرداری مرزی” و “طرح پول گرفتن” است. به طور مشابه، بازیگر مت دیمون نیز تبلیغی انجام داد و به دلیل شیلینگ مورد انتقاد قرار گرفت. با وجود اینکه بازارهای مالی سنتی برای مدت طولانی شیلینگ را ممنوع کرده اند، با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال در مراحل اولیه خود هستند، وضعیت هنوز مشخص نیست.

شیلینگ چیست؟ و چه زمانی شیلینگ خطرناک می شود؟

روش های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها شیلینگ انجام می شود. در حالی که برخی از آنها معمولا بی ضرر هستند، برخی از آنها در واقع بسیار خطرناک هستند.

1. طرح بدنام پمپ و تخلیه

این یکی از بدترین تاکتیک‌هایی است که شیلرها برای فروش سکه‌های خود یا سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در یک پروژه رمزنگاری استفاده می‌کنند. در این تاکتیک، یک شیلر قیمت یک پروژه یا دارایی را متورم می کند، یا آن را به مردم می فروشد یا آنها را در کل آن دارایی سرمایه گذاری می کند و زمانی که تعداد خریداران یا سرمایه گذاران مورد نظر به دست آمد، قیمت تورم به شدت کاهش می یابد. زمین، خریداران و سرمایه گذاران را تنها به نام یک پروژه / دارایی ارز دیجیتال رقابتی می گذارد.

2. اخبار جعلی و شایعات

این تاکتیک خطرناک دیگری است که توسط شیلرها استفاده می شود. آنها یک ارز دیجیتال را به گونه ای به تصویر می کشند که مردم با نخریدن آن، FOMO را احساس کنند. با این حال، تصویری که شیلرها از یک ارز دیجیتال ایجاد می کنند، مملو از دروغ ها و روایت های نادرست خواهد بود. 

3. استفاده از نفوذ اینفلوئنسرها

این دوباره یک تاکتیک خطرناک است که توسط شیلرها استفاده می شود. در این صورت، اینفلوئنسرها برای ساختن حلقه‌ها، ویدیوها یا داستان‌هایی که یک ارز دیجیتال خاص را تأیید می‌کنند و دنبال‌کنندگان خود را ترغیب به خرید آن می‌کنند، نزدیک می‌شوند و پول می‌دهند. 

چگونه شیلرها را شناسایی کنیم؟

راه های متعددی وجود دارد که از طریق آنها می توانید شیلرهای کریپتو را شناسایی کنید.

1. همیشه سوار بر اسب بلند هستند

شیلرها همیشه وقتی نوبت به ارزهای دیجیتال یا پروژه رمزنگاری آنها می‌رسد، سربلند هستند. آنها برای صحبت در مورد ارز رمزنگاری شده خود از زبانی پر رنگ استفاده می کنند، در هنگام برخورد با خریداران و سرمایه گذاران وانمود می کنند که بسیار شیرین هستند و به ندرت در مورد خطراتی که ممکن است با سرمایه گذاری یا خرید ارز دیجیتال متحمل شوند صحبت می کنند. یک فروشنده خوب و صادق همیشه باید تعادلی بین مزایا و خطرات یک دارایی مجازی یا یک پروژه رمزنگاری پیدا کند. 

2. آنها با احساسات شما بازی می کنند

شیلرها، بر خلاف فروشندگان یا بازاریاب های صادق، از تاکتیک های فشار بالا استفاده می کنند. آنها به شما این باور را می دهند که زمان شما در حال اتمام است و اگر فوراً سرمایه گذاری نکنید، فرصت را از دست خواهید داد. این باعث ایجاد ترس از دست دادن می شود. 

3. اطلاعات مهم را پنهان می کنند

شیلرز عمدتاً هرگز در مورد افراد مرتبط با ارز دیجیتال، تیم، منشأ ارز، چشم‌اندازهای آینده و غیره صحبت نمی‌کند.

4. به غرایز خود اعتماد کنید

راه چهارم برای شناسایی شیلر این است که فقط به غریزه خود اعتماد کنید. اگر احساس می کنید که از یک پست/ویدیوی پولی خاص یا شخصی که با شما تماس گرفته اید، حال و هوای خیلی خوبی دریافت نمی کنید، می توانید با خیال راحت دور شوید و گفتگو را ترک کنید. پست کردن در مورد چنین پروژه رمزنگاری در وب سایت هایی مانند Reddit و Quora نیز ممکن است ایده های بهتری به شما بدهد. 

چگونه از شیلینگ کریپتو جلوگیری کنیم؟

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از شیلینگ کریپتو از آنها استفاده کنید و آنها عبارتند از:

1. در تبلیغات تبلیغاتی خرید نکنید

یکی از ویژگی های شیلینگ کریپتو این است که فروشندگان و بازاریابان محصولات خود را زیاد تبلیغ می کنند. آنها از ترفندهای بازاریابی پولی و بدون دستمزد استفاده می کنند تا به تعداد بیشتری از مردم دسترسی پیدا کنند و سپس سعی می کنند آنها را به دام بیاندازند. بدون انجام تحقیقات پیشینه مناسب در آن قرار نگیرید. 

2. یک منبع کافی نیست

یک منبع خبری کافی نیست. مهم است که چندین منبع معتبر داشته باشید تا خود را با تمام اتفاقاتی که در دنیای ارزهای دیجیتال در حال رخ دادن است به روز کنید. وقتی چندین منبع خبری را دنبال می‌کنید، درک درستی از ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنید که به شما کمک می‌کند بعداً از شیلینگ کریپتو جلوگیری کنید. 

3. منابع ناشناس می توانند مخاطره آمیز باشند

اگر برای اولین بار است که نام برخی از ارزهای دیجیتال را می شنوید و هیچ چیزی برای تأیید صحت آن ندارید، می توان تصور کرد که ممکن است فرصت سرمایه گذاری خوبی نباشد. به طور کلی، شیلرها در مورد شراکت با فلان شرکت ها یا سازمان های مشهور web3 دروغ می گویند.

هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، مهم است که وب سایت آنها را نیز بررسی کنید و ببینید که آیا آنها یک بیانیه مطبوعاتی دارند یا هر چیزی که همکاری آنها را تأیید می کند. همچنین بدانید که هر پروژه کریپتو بدون وایت پیپر و نقشه راه تعریف شده معمولا جعلی است. در آن دام نیفتید عاقل بمان و DYOR .

4. مراقب طرح های پولدار شدن سریع باشید

اکثر شیلرها محققین بزرگی نیستند. بنابراین، آنها آنچه را که آرزو می کنند، نقطه درد خود می کنند. شیلرها می خواهند محصول/دارایی/ارزشان فروخته شود که آن را به روش های مختلف نشان می دهند. اگر چنین موقعیتی پیش آمد، سعی کنید کلمات را رمزگشایی کنید و متوجه خواهید شد که واقعاً شیلینگ کریپتو بوده است.

خودتان تحقیق کنید (DYOR)

حقایق کلیدی را بدون وزوز ذهنی دریافت کنید. به جوامع مختلف بپیوندید و سؤال بپرسید، بررسی کنید که سایر کاربران رمزارز در پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند Reddit یا X (توئیتر) چه می گویند. همچنین باید از این فرصت برای بررسی شهرت بنیانگذاران و تیم توسعه پروژه استفاده کنید. آیا آنها قبلاً 3 توکن ناموفق هیپ آپ را در سال گذشته راه اندازی کرده اند.

گرفتار FOMO نشوید

YOLO یا FOMO را صرفاً به دلیل محبوبیت یک پروژه وارد نکنید. در حالی که مسیر یک پروژه ممکن است فریبنده به نظر برسد، ممکن است موارد بیشتری در زیر سطح وجود داشته باشد. شاید این یک پمپ و تخلیه هماهنگ باشد، و دارندگان اصلی منتظرند تا یک نشانه بی ارزش به زودی بر روی قربانی ناآگاه خود بریزند: شما.

از طرف دیگر، این می تواند یک قالیچه مستقیم باشد و بنیانگذاران نقدینگی پروژه را تخلیه کنند. بدتر از آن، این می تواند یک کلاهبرداری با هانی پات باشد، به این معنی که به محض سرمایه گذاری، متوجه می شوید که نه می توانید وجوه خود را برداشت کنید و نه هیچ کس دیگری. توسعه‌دهنده پروژه تنها کسی است که می‌تواند به نقدینگی دسترسی داشته باشد و شما همراه با سایر قربانیانی که FOMO در آن قرار گرفته‌اند کلاهبرداری می‌شوند.

نمونه هایی از شیلینگ کریپتو چیست؟

شیلینگ کریپتو با یک مثال فرضی ساده‌ترین توضیح است. فرض کنید ارز دیجیتالی به نام SHILL با قیمت توکن 1 دلار وجود دارد. شما به عنوان موسس، 20 درصد از کل عرضه SHILL را دریافت می کنید و 20 درصد را برای اهداف بازاریابی دارید. حساب‌های مختلفی را در توییتر و یوتیوب پیدا می‌کنید که مخاطبانی متمرکز بر رمزنگاری دارند و به هر کدام یک کارمزد ثابت به اضافه 2٪ از کل عرضه SHILL ارائه می‌دهند. در ازای آن، آنها باید محتوایی در مورد توکن ایجاد کنند، در مورد مزایای آن صحبت کنند و مخاطبان خود را برای پیوستن به جامعه شما و خرید آن جذب کنند.

اگر این کار را به درستی انجام دهید و حساب های مناسب برای تبلیغ SHILL پیدا کنید، قیمت توکن افزایش می یابد. فرض کنید پس از یک کمپین موفق، قیمت SHILL 1.50 دلار باشد (هدف محافظه کارانه در یک دوره صعودی)، شما و شیل های کریپتوتان 50 درصد سود غیر واقعی در دارایی های توکن خود خواهید داشت. در نهایت، فقط باید مطمئن شوید که به آرامی و با دقت شروع به فروش دارایی های توکن خود کرده اید تا قیمت را کاهش ندهید و توجه را به طرح خود جلب نکنید. 

سه ​​نوع شیل وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

1. اینفلوئنسر/مشهور

پرچم قرمز: زمانی که یک فرد با نفوذ به طور ناگهانی شروع به تبلیغ یک ارز دیجیتال برای فالوورهای خود و عموم می کند، به خصوص زمانی که قبلاً هیچ علاقه ای به بازار کریپتو نشان نداده اند.

در فضای کریپتو، اینفلوئنسرها در همه جا حضور دارند، و در حالی که برخی توصیه های واقعی را به اشتراک می گذارند، بسیاری از آنها شیل هستند. گاهی اوقات، این تأثیرگذاران ممکن است به ارزهای دیجیتال علاقه نداشته باشند و فقط برای تبلیغ یک توکن پول دریافت کرده اند.

آنها توکن یا پروژه کریپتو را برای فالوورهای خود تبلیغ می‌کنند بدون اینکه لزوماً دلایل خوب یا کافی در مورد اینکه چرا این توکن ناشناخته/جدید را تبلیغ می‌کنند، ارائه می‌کنند، غیر از اینکه شما بتوانید «پول زیادی» از آن کسب کنید.

معمولاً گفته می‌شود که «همه تأثیرگذاری تأثیر خوبی نیست» و در دنیای رمزارز نیز صادق است. سلبریتی ها اغلب در وب سایت گیر افتاده اند. آنها دو برابر قدرت اجتماعی اینفلوئنسرها دارند و مردم دو برابر بیشتر به افراد مشهور مورد علاقه خود گوش می دهند.

به عنوان مثال، پرونده شیلینگ کریپتو کیم کارداشیان از اکتبر 2022 است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) از ستاره واقعیت یک میلیون دلار برای تبلیغ توکنی به نام EthereumMax (EMAX) هزینه کرد.

2. سرمایه گذار شیلز

پرچم قرمز: زمانی که یک سرمایه گذار به جای صحبت در مورد استفاده یا عملکرد ارز دیجیتال، سودی را که می توانید به دست آورید، افزایش می دهد.

این شیل ها معمولاً روی یک ارز دیجیتال سرمایه گذاری می کنند و سخت کار می کنند تا معامله گران بالقوه را برای خرید یک توکن نیز جذب کنند. آنها اغلب بر این تمرکز می کنند که در مورد پولی که می توانید به دست آورید به شما بگویند نه اینکه توضیح دهند واقعاً چگونه ارز دیجیتال کار می کند.

هنگامی که این معامله گران به اندازه کافی برای افزایش تقاضا و البته قیمت توکن خرید می کنند، سرمایه گذاران شیل که آن را تبلیغ می کنند، ارز دیجیتال خود را به سرعت می فروشند و پول زیادی به دست می آورند.

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، به این نوع طرح “پمپ و تخلیه” می گویند. سرمایه گذاران و معامله گرانی که ارز دیجیتال را با قیمت بالایی خریداری کرده اند، سکه ای را رها می کند که اکنون بی ارزش است.

به همین دلیل خواندن دقیق وایت پیپر (سندی که اهداف و فناوری ارز دیجیتال را توضیح می دهد) بسیار مهم است. با انجام این کار، می توانید از خود محافظت کنید و تصمیمات آگاهانه تری در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بگیرید.

3. بنیانگذار یا عضو تیم هیجان زده

پرچم قرمز: تیم یا بنیانگذار وعده های غیرواقعی یا غیرعملی در مورد پروژه یا ارز دیجیتال خود می دهد. اگر هیاهو و عجله بدون یک کاغذ سفید مستند یا نقشه راه وجود دارد، ممکن است به دنبال یک شیل باشید.

در حالی که برخی از بنیانگذاران واقعاً در تلاش برای ایجاد یک پروژه مفید هستند، دنیای ارزهای دیجیتال سهم عادلانه خود را از کلاهبرداران و افرادی با انتظارات غیر واقعی دارد. آنها در مورد فناوری پیشگامانه، موارد استفاده یا مشکلاتی که بلاک چین می تواند حل کند قول می دهند.

آنها اغلب از کلمات رایج مرسوم استفاده می کنند و مناطق محبوب مورد علاقه را برای جذب سرمایه گذاران هدف قرار می دهند. لزوماً به اندازه یک اینفلوئنسر یا سرمایه‌گذار پولی که تلاش می‌کند سود ببرد، بدخواهانه نیست، اما هنوز هم ارزش این را دارد که یک شخص در حال فروش بیش از حد پروژه خود باشد.

سوالات متداول

آیا بریتانیا همچنان از شیلینگ استفاده می کند؟

اگرچه قبلاً در انگلستان، استرالیا، نیوزیلند، ایرلند و چندین کشور مشترک المنافع بریتانیا استفاده می شد، این کشورها شیلینگ را به عنوان یک ارز در قرن بیستم متوقف کردند. در حال حاضر، شیلینگ به عنوان ارز در چهار کشور آفریقای شرقی استفاده می شود: کنیا، تانزانیا، اوگاندا و سومالی.

الان 1 شیلینگ چقدر می ارزد؟

امروز، یک شیلینگ در سیستم ارز اعشاری قدرت خرید 5 پنس خواهد داشت. با این حال، سکه های کمیاب می توانند تا 300000 دلار به فروش برسند.

آیا یک شیلینگ یک پوند است؟

نه، شیلینگ یک پوند نیست. شیلینگ یک سکه تاریخی است که معادل 12 پنس یا یک بیستم پوند است.

کلمه پایانی

شیلینگ در فضای کریپتو به معنای تبلیغ یک ارز دیجیتال برای هیجان زده کردن مردم و سرمایه گذاری در آن است. تاکتیک‌های شیلینگ می‌تواند شامل اینفلوئنسرهایی باشد که ارز دیجیتال را تأیید می‌کنند یا بنیانگذارانی که قول‌هایی می‌دهند که ممکن است برای واقعی بودن خیلی خوب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *