وبلاگ

مارجین کال چیست؟

margin-call-chist-ak-01
 • مارجین کال چیست؟ همچنین به عنوان توقف مارجین شناخته می شود، یک اقدام محافظتی است که به معامله گران کمک می کند تا ریسک خود را مدیریت کنند و از ضررهای اضافی جلوگیری کنند. این یک اطلاعیه از طرف کارگزار شما است مبنی بر اینکه در خطر احتمال بسته شدن یا انحلال اجباری برخی یا همه موقعیت های خود هستید.
 • سطح حد با تقسیم ارزش سهام بر حاشیه مورد نیاز و ضرب در 100٪ محاسبه می شود.
 • فراخوان مارجین زمانی اتفاق می‌افتد که درصد حقوق صاحبان حساب به کمتر از حد نیاز به حاشیه کاهش یابد.
 • در XTB، زمانی که سطح مارجین شما به زیر 100 درصد می‌رسد، مارجین فراخوانی رخ می‌دهد.
 • توقف، عمل بستن یا انحلال موقعیت های شماست.
 • در XTB، زمانی که سطح مارجین شما به زیر 50 درصد می‌رسد، توقف خروج اتفاق می‌افتد.
 • به محض اینکه توقف خروجی رخ داد، موقعیت باز شما با بیشترین ضرر به طور خودکار بسته می شود تا زمانی که سطح مارجین شما به بالای 50 درصد برگردد تا حساب شما از متحمل شدن ضررهای بیشتر محافظت شود. اینگونه است که XTB به شما کمک می کند تا ریسک خود را مدیریت کنید.
 • برای جلوگیری از بسته شدن از موقعیت خود با توقف، باید با واریز وجوه بیشتر اطمینان حاصل کنید که سطح مارجین شما بالای 50 درصد باقی می ماند.

محدود کردن ضرر یکی از مهمترین جنبه های معاملات است و بسیاری از معامله گران استفاده از دستورات توقف ضرر را به عنوان یک اقدام محافظتی انتخاب می کنند. از سوی دیگر، برخی از معامله گران تصمیم می گیرند با نظارت بر معاملات باز خود، ریسک خود را به صورت دستی مدیریت کنند.

سطح مارجین شما سپرده مورد نیاز برای حفظ هر معامله باز در حساب شما است. برای باز کردن و حفظ تجارت خود، باید منابع معاملاتی کافی برای پوشش مارجین مورد نیاز همیشه در اختیار داشته باشید.

حاشیه آزاد نشان دهنده مقدار سرمایه ای است که شما برای انجام معاملات جدید یا پوشش هر گونه حرکت منفی قیمت در معاملات آزاد خود دارید.

توقف مارجین یک اقدام محافظتی است، به ویژه برای معامله گرانی که از دستور توقف ضرر استفاده نمی کنند. هنگامی که سطح حاشیه به زیر 50% می رسد، موقعیت باز شما با بیشترین ضرر به صورت خودکار به عنوان مکانیزم ایمنی داخلی بسته می شود.

در مثال بالا، یک موقعیت 5 لات باز شده است و سطح حاشیه در حال حاضر بیش از 2000٪ است. اگر سطح مارجین به کمتر از 50 درصد برسد، سیستم به طور خودکار معامله را تعطیل می کند تا از ضرر بیشتر جلوگیری کند.

هنگامی که تماس حاشیه ای دریافت کردید، چند گزینه دارید:

 1. وجه نقد اضافی را تا سطح حاشیه نگهداری به حساب خود واریز کنید
 2. اوراق بهادار اضافی را تا سطح حاشیه نگهداری به حساب خود منتقل کنید
 3. برای جبران کسری، اوراق بهادار (احتمالاً با قیمت های پایین) بفروشید
 4. امیدواریم قبل از اینکه کارگزار اوراق بهادار شما را نقد کند، ارزش پرتفوی شما افزایش یابد

اگر نمی‌توانید به اندازه کافی سریع به سود مارجین پاسخ دهید تا کارگزار خود را راضی کند، ممکن است بتواند اوراق بهادار را بدون اجازه شما بفروشد تا کسری را جبران کند. معمولاً دو تا پنج روز فرصت دارید تا به یک تماس حاشیه‌ای پاسخ دهید، اما ممکن است در محیط‌های نوسان بازار کمتر باشد.

  چرا فراخوانی حاشیه مهم هستند؟

  مارجین فراخوان های فردی به اندازه کافی بد هستند، اما مشخص شده است که تعداد زیادی از مارجین فراخوان ها منجر به برخی از بدترین بحران های مالی قرن گذشته می شود.

  در طول دهه 1920، بازار سهام رونق گرفت و تعداد فزاینده ای از سفته بازان سهام را با حداقل 10 درصد وثیقه خریداری کردند. اما هنگامی که بازار در اکتبر 1929 سقوط کرد، میلیون ها آمریکایی عادی که پس انداز خود را در سهام سرمایه گذاری کرده بودند.

  از نظر مالی از بین رفتند. نرخ بیکاری به 25 درصد رسید و دستمزدهای واقعی بیش از 40 درصد کاهش یافت. اقتصاد ایالات متحده تنها پس از ورود به یک جنگ جهانی که منجر به کشته شدن حداقل 70 میلیون نفر یا حدود 3 درصد از جمعیت جهان شد، بهبود یافت.

  رکود بزرگ هیئت مدیره فدرال رزرو را برانگیخت تا در سال 1934 حداقل حاشیه سود تقریباً 40 درصدی را برای جلوگیری از سفته بازی بیش از حد و ایجاد حباب در بازار سهام ایجاد کند. بانک مرکزی در سال 1974 حداقل 50 درصد را تعیین کرد. از آن زمان تاکنون بدون تغییر باقی مانده است.

  با این حال، اوراق بهادار تحت وثیقه در حاشیه، در سال 2007 زمانی که ارزش اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن در طی یک رکود عظیم مسکن به شدت کاهش یافت، دوباره به یک مشکل تبدیل شد.

  بانک‌هایی که دارایی‌هایی را به بانک سرمایه‌گذاری Bear Stearns وام داده بودند، به آن دستور دادند که وثیقه برای ارزش از دست رفته را افزایش دهد. Bear Stearns مجبور شد 3.8 میلیارد دلار تعهدات بدهی وثیقه‌ای را بفروشد تا مارجین فراخوان را پوشش دهد و اعلام ورشکستگی را در اولین دومین دومینو مالی که در آن رکود بزرگ شناخته می‌شود، خاتمه داد .

  بین سال‌های 2007 تا اواسط سال 2009، زمانی که رکود به طور رسمی پایان یافت، خانوارهای ایالات متحده بیش از 16 تریلیون دلار از ثروت خود را از دست دادند و تنها 6 تریلیون دلار از دست دادن املاک و مستغلات. S&P 500 در طول رکود بزرگ 37.6 درصد سقوط کرد که بسیار بیشتر از زیان 10 درصدی در طول رکود سه ماهه که در مراحل اولیه همه‌گیری COVID-19 رخ داد.

  چه چیزی باعث ایجاد تماس حاشیه می شود؟

  هنگامی که یک معامله گر با استفاده از وجوه خود و پول قرض گرفته شده از یک کارگزار اوراق بهادار را خرید و فروش می کند، معامله گر در حال خرید با حاشیه است. این بدان معناست که حقوق صاحبان سهام آنها در سرمایه گذاری برابر با ارزش بازار اوراق بهادار منهای مبلغی است که از کارگزار وام گرفته اند.

  زمانی که ارزش سهام معامله‌گر به زیر سطح معینی که کارگزار نیاز دارد، کاهش یابد، مارجین فراخوانی آغاز می‌شود. مارجین فراخوانی می تواند در هر زمانی به دلیل کاهش ارزش حساب رخ دهد. با این حال، احتمال وقوع آنها در دوره های نوسانات بازار بیشتر است.

  در حین تماس مارجین چه اتفاقی می افتد؟

  اگر حساب شما کمتر از الزامات نگهداری شرکت کارگزاری باشد، شرکت با مارجین تماس گرفته و از شما درخواست می کند که پول یا اوراق بهادار را به حساب مارجین خود اضافه کنید. اگر نتوانید پاسخ مارجین را انجام دهید، کارگزاری شما اوراق بهادار شما را می فروشد تا زمانی که حساب شما دوباره به حاشیه تعمیر و نگهداری برسد.

  کارگزاری‌ها ممکن است همیشه تماس‌های حاشیه‌ای صادر نکنند یا به شما اطلاع ندهند که حساب شما کمتر از نیازهای تعمیر و نگهداری لازم است. در برخی موارد، آنها ممکن است تصمیم بگیرند که اوراق بهادار شما را بفروشند تا شما را به حاشیه نگهداری برگردانند بدون اینکه به شما اطلاعی بدهند.

  اطمینان حاصل کنید که قراردادهای مارجین شرکت خود را به دقت مطالعه کرده اید تا شرایط آن و نحوه رسیدگی به مارجین فراخوان ها را درک کنید. به یاد داشته باشید: دارایی هایی که در طی تماس های مارجین نقد می شوند، عموماً با زیان فروخته می شوند.

  چگونه از تماس حاشیه ای جلوگیری کنیم؟

  اگر می‌خواهید با مارجین سرمایه‌گذاری کنید، چند کار وجود دارد که می‌توانید برای مدیریت حساب خود انجام دهید، از تماس مارجین اجتناب کنید یا در صورت وقوع آن آماده باشید.

  • یک نمونه کار با تنوع خوب بسازید. این ممکن است به محدود کردن تماس‌های حاشیه کمک کند، زیرا یک موقعیت واحد احتمال کمتری برای کاهش ارزش حساب دارد.
  • موقعیت های باز، سهام، و وام حاشیه خود را به طور منظم و به طور ایده آل روزانه نظارت کنید.
  • یک هشدار سفارشی در سطحی راحت بالاتر از نیاز تعمیر و نگهداری حاشیه ایجاد کنید. اگر حساب شما به حساب شما افتاد، وجوه یا اوراق بهادار را به منظور افزایش حقوق صاحبان سهام خود، قبل از اینکه مارجین فراخوانی رخ دهد، سپرده گذاری کنید.
  • اگر تماس حاشیه ای دریافت کردید، مطمئن شوید که فوراً از آن مراقبت کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که در صورت دریافت مارجین تماس، فوراً پول نقد در حساب خود دارید.

  1. بالشتک نقدی در حساب بگذارید

  به جای سرمایه‌گذاری تمام پول در محصولات مالی، سرمایه‌گذار می‌تواند مقداری سپرده نقدی را کنار بگذارد تا از تماس‌های مارجین جلوگیری کند. پول نقد ارزش ثابتی را ارائه می دهد و حتی زمانی که ارزش اوراق بهادار در نوسان باشد، دست نخورده باقی خواهد ماند.

  2. برای نوسانات برنامه ریزی کنید

  یک سرمایه گذار می تواند با نگهداری انواع مختلف اوراق بهادار، پرتفوی خود را متنوع کند. محصولات مالی ممکن است شامل سهام، اوراق قرضه، کالاها و مشتقات باشد. یک پرتفوی متنوع  می تواند به سرمایه گذار کمک کند تا در برابر نوسانات غیرقابل پیش بینی بازار مالی بدون کاهش شدید به زیر حاشیه نگهداری، مقاومت کند.

  3. در دارایی هایی با پتانسیل بازدهی بالا سرمایه گذاری کنید

  دارایی های با بازده بالا می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا در کوتاه مدت بازدهی کافی کسب کنند. خرید دارایی‌های کوتاه‌مدت با پتانسیل بازدهی بالا می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا بازدهی کافی برای پرداخت  وام حاشیه و بهره و همچنان کسب سود داشته باشد.

  پرداخت های منظم انجام دهید

  هزینه بهره هر ماه به حساب سرمایه گذار اعمال می شود. از آنجایی که وام‌های حاشیه با برنامه بازپرداخت خاصی همراه نیستند، سرمایه‌گذار باید برنامه‌ای مشخص برای پرداخت منظم هزینه‌های بهره در سررسید آنها تدوین کند. پرداخت منظم بهره هر ماه به جلوگیری از انباشت وام کمک می کند و مانده وام معوق را کنترل می کند.

  5. حداقل سرمایه گذار را تعیین کنید

  سرمایه گذاران باید حاشیه نگهداری خود را تعیین کنند، که باید بالاتر از حداقل موجودی مورد نیاز کارگزار باشد. هنگامی که موجودی حساب مارجین به آن حد می رسد، معامله گر باید حساب را شارژ کند تا موجودی را افزایش دهد. چنین استراتژی می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا از فراخوان‌های مارجین و فروش اجباری اوراق بهادار با پتانسیل اجتناب کند.

  چه چیزی باعث فراخوانی مارجین می شود؟

  اگر ارزش حساب مارجین شما کمتر از حد نیاز به حاشیه تعمیر و نگهداری شرکت کارگزاری باشد، مارجین فراخوانی رخ می دهد. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که ارزش اوراق بهادار در حساب مارجین شما کاهش یابد. در موارد نادر، ممکن است این اتفاق بیفتد اگر کارگزاری شما الزامات حاشیه نگهداری خود را به مقدار بیشتری تغییر دهد.

  در اینجا این است که چگونه ممکن است بازی کند. فرض کنید 10000 دلار به صورت حاشیه ای قرض کرده اید و آن را با 10000 دلار پول نقد خود ترکیب کرده اید. سپس می توانید 20000 دلار اوراق بهادار خریداری کنید.

  اگر ارزش بازار سرمایه‌گذاری شما به 16000 دلار کاهش پیدا کند، شما فقط 6000 دلار سهام خواهید داشت. به این دلیل که حاشیه نگهداری بر اساس ارزش فعلی اوراق بهادار منهای مبلغی که شما بدهکار هستید محاسبه می شود که در این مورد بین 16000 تا 10000 دلار است.

  اگر شرکت کارگزاری شما 40 درصد نیاز حاشیه نگهداری داشت، باید حداقل 6400 دلار سهام در حساب خود داشته باشید (40 درصد از 16000 دلار معادل 6400 دلار است). در این سناریو، شما 400 دلار کوتاه خواهید داشت، بنابراین شرکت ممکن است یک مارجین فراخوانی صادر کند و از شما بخواهد برای جبران تفاوت، سپرده گذاری کنید یا اوراق بهادار بفروشید.

  مزایای مارجین کال چیست؟

  همانطور که قبلاً بحث کردیم، مزیت اصلی معامله با مارجین این است که می توانید بازده خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید و به طور بالقوه به دستیابی سریعتر به اهداف سرمایه گذاری خود کمک کنید.

  و از آنجایی که معاملات مارجین به شما امکان دسترسی به منابع مالی افزایش یافته را می دهد، اکنون می توانید از عهده تنوع سرمایه گذاری خود برآیید. به جای خرید سهام فقط در یک یا دو شرکت، می توانید پول قرض گرفته شده خود را در چهار یا پنج شرکت سرمایه گذاری کنید.

  متنوع سازی یکی از بهترین راه ها برای کاهش ریسک کلی سبد سهام شماست. این به این دلیل است که باعث می شود برای رشد ثروت خود کمتر به عملکرد سهام ASX وابسته باشید.

  به علاوه، ارزش افزودن این نکته را دارد که سود پرداختی برای وام سرمایه‌گذاری عموماً مشمول کسر مالیات است و درآمد مشمول مالیات شما را کاهش می‌دهد.

  و معایب؟

  متأسفانه، معاملات مارجین نیز ضررهای احتمالی شما را افزایش می دهد. یک بازار در حال سقوط می تواند باعث ایجاد یک سری از مارجین فراخوان ها شود و هزینه های زیادی را برای سرمایه گذاران تحمیل کند. 

  همانطور که حساب خود را به اندازه کافی شارژ می کنید تا نیازهای اولین تماس مارجین را برآورده کنید، ممکن است قیمت سهام دوباره کاهش یابد و باعث ایجاد یک تماس حاشیه دوم شود این روند می تواند ادامه پیدا کند.

  علاوه بر خطرات، ممکن است گران هم باشد – بنابراین همیشه با کمترین هزینه خرید کنید. قبل از گرفتن وام مارجین، بررسی کنید که چه مقدار از بازدهی را باید از سرمایه گذاری های خود کسب کنید تا حداقل پرداخت های بهره و کارمزد حساب خود را پوشش دهید، و سپس به این فکر کنید که چقدر قابل دستیابی است.

  سوالات متداول

  اگر مارجین فراخوانی دریافت کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

  تماس مارجین شما را وادار می کند که دارایی حساب خود را با افزودن پول نقد و اوراق بهادار اضافی یا با فروش دارایی های موجود افزایش دهید. از آنجایی که مارجین فراخوان اغلب در دوره‌های نوسان شدید رخ می‌دهد، ممکن است مجبور شوید اوراق بهادار را با قیمت‌های پایین بفروشید.

  چه چیزی باعث فراخوانی حاشیه می شود؟

  مارجین فراخوان زمانی اتفاق می‌افتد که یک حساب مارجین دارای وجوه کم باشد، معمولاً به دلیل معامله باخت. مارجین فراخوان مطالباتی برای سرمایه یا اوراق بهادار اضافی برای رساندن حساب مارجین به نیاز نگهداری است.

  مارجین کال چقدر طول می کشد؟

  به طور معمول، کارگزار بین دو تا پنج روز فرصت می دهد تا تماس را ملاقات کند.

  اگر یک فراخوان حاشیه را نادیده بگیرید چه اتفاقی می‌افتد؟

  عدم پاسخگویی سریع به خواسته‌های کارگزار می‌تواند منجر به فروش موقعیت‌های سرمایه‌گذار بدون اخطار توسط کارگزار و همچنین دریافت هر گونه کمیسیون، کارمزد و بهره شود.

  متضاد فراخوانی حاشیه چیست؟

  وقتی ارزش وثیقه قفل شده معامله گر افزایش یافته است، ممکن است بخواهد که بخشی از وثیقه آنها به آنها بازگردانده شود. فرآیند بازگرداندن وثیقه به معامله‌گر، فراخوانی حاشیه معکوس نامیده می‌شود.

  آیا باید از یک مارجین کال بترسم؟

  حتی حرفه ای ترین معامله گران نیز در طول سفر معاملاتی خود تماس های حاشیه ای را تجربه می کنند. این چیزی نیست که از آن بترسید، اما مهم این است که بفهمید یک مارجین کال چیست و چرا اتفاق می افتد. معمولاً مارجین فراخوان به این معنی است که شما وجوه کافی در حساب خود برای حفظ یک معامله ندارید

  یا معامله به شدت برخلاف آنچه در ابتدا انتظار داشتید پیش رفته است. در آن لحظات مهم است که بدانید چرا این اتفاق افتاد و چه تغییراتی می توانید در استراتژی مدیریت ریسک خود برای تجارت بعدی خود ایجاد کنید.

  با چه سرعتی باید به تماس حاشیه پاسخ دهم؟

  کارگزاران می توانند ضرب الاجل خود را تعیین کنند. برخی از آنها بین 2 تا 5 روز کاری به سرمایه گذار فرصت می دهند تا وضعیت را اصلاح کند، اما کارگزاران می توانند زمان کمتری را در اختیار آنها بگذارند. 

  حاشیه نگهداری چیست؟ 

  حاشیه نگهداری حداقل مقداری است که باید در یک حساب مارجین نگه دارید. این معمولاً به صورت درصد بیان می شود. FINRA حداقل حاشیه تعمیر و نگهداری 25% را ارائه کرده است، اما کارگزاران می توانند استانداردهای بالاتری را تعیین کنند. 

  آیا همه حساب‌های کارگزاری امکان معاملات مارجین را دارند؟ 

  خیر، همه حساب های کارگزاری مجاز به شرکت در معاملات مارجین نیستند. سرمایه گذار علاقه مند به شرکت در این فعالیت باید برای این توانایی اقدام کند. 

  آیا فراخوانی حاشیه رایج است؟ 

  بسته به عواملی مانند میزان استفاده سرمایه‌گذاران از اهرم و میزان نوسان بازارها، فراخوان‌های مارجین ممکن است رایج باشند. اگر دارندگان حساب از اهرم قابل توجهی استفاده می کنند یا بازارها نوسان قابل توجهی را تجربه می کنند، مارجین فراخوانی می تواند رایج تر شود. 

  اگر فکر کنم فراخوانی حاشیه اشتباه است چه؟ 

  اگر فکر می‌کنید که یک تماس حاشیه به اشتباه انجام می‌شود، فوراً با کارگزاری خود تماس بگیرید تا به وضعیت رسیدگی شود. 

  خط پایین

  خرید اوراق بهادار با حاشیه برای اکثر سرمایه گذارانی که برای یک هدف بلندمدت مانند بازنشستگی پس انداز می کنند ایده خوبی نیست . تماس مارجین شما را وادار می کند.

  که دارایی حساب خود را با افزودن پول نقد و اوراق بهادار اضافی یا با فروش دارایی های موجود افزایش دهید. از آنجایی که مارجین فراخوان اغلب در دوره‌های نوسان شدید رخ می‌دهد، ممکن است مجبور شوید اوراق بهادار را با قیمت‌های پایین بفروشید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *