وبلاگ

نحوه صحیح شارژ کردن گوشی

nahve-sahih-sharg-kardan-goshi-ak-1

نحوه صحیح شارژ کردن گوشی یک تلفن می تواند دارای جدیدترین ویژگی ها باشد و بدون یک باتری طولانی مدت که به شما امکان می دهد از آنها لذت ببریدبه طور طبیعی، مردم نگران حفظ طول عمر باتری گوشی موبایل خود هستند.

همچنین، فناوری تلفن همراه در دهه های اخیر با سرعتی هشدار دهنده تکامل یافته است. اگر به دنبال این هستید که از تلفن خود به خوبی مراقبت کنید و تا زمانی که می توانید از آن استفاده کنید، ما تمام دستورالعمل های مورد نیاز را همراه با دلایل پشت آن داریم.

مقاله شامل موارد زیر خواهد بود:

  • علم پشت شارژ باتری گوشی
  • برخی از عوامل موثر بر دوام باتری تلفن همراه
  • آنچه می توانید برای افزایش طول عمر باتری گوشی خود انجام دهید.

شارژ باتری گوشی شما چگونه ذخیره می شود؟

چرخه های شارژ/تخلیه باتری لیتیوم یون واکنش های شیمیایی هستند که توسط الکتریسیته ایجاد می شوند. یون های لیتیوم در حین شارژ از الکترود مثبت به الکترود منفی و سپس هنگام استفاده از تلفن از منفی به مثبت منتقل می شوند.

باتری های لیتیوم یونی که امروزه در تلفن های مدرن یافت می شوند مدت زیادی است که وجود دارند و مدام توسعه داده می شوند تا کوچکتر، ایمن تر و عمر طولانی تری داشته باشند.

باتری های مدرن بسیار ایمن تر و کارآمدتر از نیکل های قبلی خود هستند، که به سرعت گرم می شوند به مرور زمان تغییر شکل می دهند و فقط در مواقعی که باتری به دلیل “اثر حافظه” کاملاً خالی بود، نیاز به شارژ شدن دارند .

-نکاتی برای حفظ طول عمر باتری گوشی و نحوه صحیح شارژ کردن گوشی

نکته شماره 1: به طور کلی از دمای شدید خودداری کنید ، مخصوصاً هنگام شارژ

همانطور که قبلاً گفتیم ، درجه حرارت شدید بزرگترین دشمن باتری تلفن همراه است. برای اینکه باتری خود را به مدت طولانی در حالت فوق العاده نگه دارید، باید از قرار گرفتن آن در معرض گرما یا سرمای شدید خودداری کنید.

رایج ترین حالت زمانی که یک تلفن بیش از حد گرم می شود این است که شما آن را در تابستان برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار دهید.

اگر تلفن شما نیز در هر یک از این شرایط در حال شارژ شدن است، فقط بدتر خواهد شد. تمام سعی خود را بکنید تا آن را در سایه نگه دارید یا حداقل با یک ماده روشن که گرمای کمتری را از خورشید جذب می کند پوشانده شود.

یک باور غلط این است که نگه داشتن گوشی در فریزر به نوعی سلامت باتری را بهبود می بخشد. اما در حقیقت، چندین بار شارژ گوشی در دمای انجماد باعث آسیب دائمی به باتری می شود.

همچنین، شارژر باید با سرعت تخلیه ناشی از سرمای شدید، که منجر به کند شدن شارژ می شود.

نحوه خنک نگه داشتن باتری هنگام شارژ تلفن:

  • تلفن خود را از قاب جدا کنید. قاب ها می توانند مشکلات گرمایی ایجاد کنند زیرا تلفن کمتر در معرض هوا قرار دارد و این امر باعث کند شدن روند خنک شدن می شود.
  • از شارژ تلفن در محیطی با تهویه نامناسب خودداری کنید. حتما تلفن خود را در مکانی خنک و خشک شارژ کنید.
  • از شارژ تلفن همراه خود برای مدت طولانی خودداری کنید. گرمای تولید شده توسط صفحه نمایش و سایر اجزا بر گرمای شارژ افزوده و به طور بالقوه به باتری شما آسیب می رساند. 
  • همچنین می توانید تعداد برنامه های اجرا شده در پس زمینه و روشنایی صفحه را کاهش دهید یا خدمات مکان را خاموش کنید.
  • حالت هواپیما را روشن کنید. این کار از گرم شدن بیش از حد باتری جلوگیری می کند و همچنین باعث می شود تلفن شما سریعتر شارژ شود.
  •  حالت هواپیما با خاموش کردن خودکار داده های تلفن همراه ، در مصرف باتری صرفه جویی می کند. همچنین ، تلفن شما در حالت کم مصرف سریعتر شارژ می شود.
نکته شماره 2: نقطه شیرین شارژ تلفن بین 20 تا 80 درصد است

چند درصد باید تلفن خود را شارژ کنید؟ بهترین روش برای حفظ سلامت باتری تلفن این است که آن را در حدود 20٪ وصل کرده و تا 80-90٪ شارژ کنید.

این امر به ویژه در صورت استفاده از شارژ سریع بسیار مهم است ، زیرا شارژ صفر درصد باعث ایجاد گرمای زیاد می شود و از 80 درصد به بالا برای گوشی مضر است.

با این حال ، هیچ خطری برای شارژ بیش از حد باتری وجود ندارد. این روزها تلفن ها دارای ویژگی های داخلی برای حفظ سلامت باتری هستند،

مانند خاموش کردن تلفن قبل از اینکه به 0٪ برسد، وقفه در شارژ هنگامی که باتری تقریباً پر است و معمولاً هنگام تلفن به کاربر هشدار می دهد خیلی گرم است و متعاقباً آن را خاموش می کند.

نکته شماره 3: قبل از ذخیره سازی باتری تلفن خود را تا نیمه شارژ کنید

اگر قصد دارید از تلفن خود برای مدت طولانی استفاده نکنید ، بهتر است آن را تا نیمه شارژ کنید. اپل توصیه می کند که تلفن خود را هر شش ماه یکبار روشن کرده و آن را تا 50 درصد شارژ کنید

تا باتری شما حفظ شود. همچنین ، باتری تلفن همراه خود را در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا از آسیب دیدن جلوگیری شود.

نکته 4: از شارژرهای ارزان قیمت اجتناب کنید ، از شارژ سریع در حد اعتدال استفاده کنید

شارژرهای غیرفعال چه برای تلفن و چه برای کاربر آن ایمن نیستند. از آنجا که اجزاء به درستی عایق بندی نشده اند، خطر اتصال کوتاه و آتش سوزی، به ویژه در محیط های مرطوب مانند حمام ، زیاد است. کابلهای با کیفیت پایین نیز برای استفاده توصیه نمی شوند.

همچنین ، اگر می خواهید تلفن خود را چندین سال نگه دارید ، باید از شارژ سریع در حد اعتدال استفاده کنید.با افزایش سرعت واکنش شیمیایی ، گرمای بیشتری تولید می کند که به مرور زمان طول عمر باتری را کوتاه می کند.

نمی دانید عمر باتری گوشی چقدر است؟ بستگی به نحوه استفاده و عادات شارژ شما دارد ، اما اگر قصد دارید هر دو سال یکبار گوشی خود را ارتقا دهید ، نیازی نیست نگران شارژ سریع باشید که به باتری شما آسیب می رساند.

نکته شماره 5: تلفن خود را بعد از شارژ جدا کنید

وقتی گوشی خود را یک شبه شارژ می کنید، اتفاقی می افتد که باتری آن تا 99 درصد کاهش می یابد و دوباره شروع به شارژ می کند. به این شارژ قطره ای می گویند و اغلب در طول شب اتفاق می افتد. 

مشکل شارژ قطره ای این است که گرما تولید می کند و اگر اتاق گرم باشد یا اجسامی روی گوشی قرار داده شود ، این گرما می تواند به باتری آسیب برساند.

به شما توصیه می کنیم مطمئن شوید که تلفن شما در معرض هوا قرار دارد ، ترجیحاً در یک اتاق با تهویه خوب، خارج از قاب آن.همچنین گزینه ای برای استفاده از شارژر هوشمند وجود دارد

 وقتی باتری به درصد مشخصی از شارژ برسد خاموش می شود. همچنین، اگر به طور اتفاقی در طول شب بیدار شدید، می توانید به سادگی تلفن خود را از برق بکشید.

 

-عوامل موثر بر دوام باتری های تلفن همراه

عمر باتری تلفن شما در زمان تولید آن مشخص شده است. با این حال ، عادات شارژ شما می تواند عمر باتری گوشی شما را حفظ یا کوتاه کند.

چرخه های شارژ/تخلیه

باتری های گوشی موبایل معمولاً دارای تعداد مشخصی از چرخه های شارژ/تخلیه هستند که در حدود 300 تا 500 است.

یک چرخه شارژ به این معنی است که از باتری کامل به طور کامل خالی شده و دوباره به عقب برگردید.

در واقع ، یک باتری برای تکمیل یک چرخه کامل به چند بار شارژ نیاز دارد ، بنابراین محاسبه تعداد چرخه هایی که مصرف کرده اید دشوار است.

عمر باتری با استفاده کاهش می یابد و بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با در نظر گرفتن عادات شارژ تلفن خود ، این روند را کاهش دهید.

درجه حرارت

تولیدکنندگان تلفن توصیه می کنند فقط از تلفن خود در مکانی استفاده کنید که دمای محیط بین 0 تا 35 درجه سانتیگراد (32 تا 95 درجه فارنهایت) باشد. گوشی ها طوری طراحی شده اند که در مواقعی که دما

برای استفاده مناسب نیست خاموش شوند، این باعث می شود تلفن شما در برابر آسیب محافظت نشود،

اما اگر واقعاً نیاز به استفاده از آن برای تماس های مهم و یا حتی شرایط اضطراری دارید، این می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

دمای شدید می تواند بعد از چندین بار نوردهی به باتری تلفن شما آسیب برساند. از تغییرات شدید دما نیز باید اجتناب شود زیرا می تواند منجر به گیر افتادن رطوبت در تلفن شما و آسیب رساندن به قطعات شود.

شارژر

برخلاف تصور عموم ، استفاده از شارژر متفاوت با شارژر تلفن همراه یا شارژر سازنده تلفن همراه شما خراب نمی کند. مشکل مربوط به شارژرهای کم کیفیت با کیفیت پایین است. این شارژرها معمولاً بسیار ارزان تر از معامله واقعی هستند.

آنها مطابق با استانداردهای صنعت تولید نمی شوند شارژرهای خاموش نه تنها می توانند به باتری تلفن شما آسیب برسانند ، بلکه انفجارهای خطرناکی نیز ثبت شده است. باتری های مدرن دارای یک تراشه داخلی هستند که به تنظیم ورودی از شارژر کمک می کند.

 بنابراین حتی اگر فرض کنیم از یک شارژر سریع با گوشی استفاده می کنید که نمی تواند این مقدار ولتاژ را تحمل کند، تلفن شما به سادگی با سرعتی که باتری آن برای آن طراحی شده است، شارژ می شود. در این حالت قابلیت شارژ سریع کاری انجام نمی دهد

آیا شارژ بی سیم برای باتری مضر است؟ گرما نیز در اینجا مسئله است. پد های شارژ بی سیم با کیفیت خوب اغلب دارای خنک کننده داخلی هستند و طوری طراحی شده اند که تلفن شما را در حین شارژ در

دمای مناسب نگه دارند. 

همچنین مزیت آنها کاهش آسیب مکانیکی به درگاه شارژ تلفن شما است.همچنین ، تلفن های فعلی دارای پروتکل های مختلف شارژ و سرعت شارژ هستند

که برای انجام شارژ سریع به شارژر سازگار نیاز دارند. بدون سازگاری ، یک شارژر سریع به سادگی به عنوان یک شارژر معمولی کار می کند.

-چگونه تلفن خود را سریعتر شارژ کنیم

اگر به شارژ سریع علاقه دارید، نکاتی را درمورد نحوه صحیح شارژ کردن گوشی اینجا ذکرکنید. برای اولین بار، همیشه با اطمینان از قوی ترین جریان الکتریکی ممکن در هنگام شارژ کردن تلفن شروع کنید. همچنین ، قدرتی را که تلفن هنگام شارژ استفاده می کند به حداقل برسانید. 

علاوه بر این ، مطمئن شوید که تلفن شما خیلی گرم یا سرد نیست . پس از انجام این کار ، در اینجا نکات مفیدی در مورد چگونگی سریعتر شارژ تلفن خود آورده شده است:

1.آن را به دیوار وصل کنید نه به رایانه خود
بسته به سازنده دستگاه و نسل USB، پورت های USB معمولاً بین 1 تا 2.1 آمپر خروجی دارند. بنابراین ، شدت جریان پورت USB بسیار کمتر از آن است که تلفن خود را با استفاده از شارژر تأیید شده

توسط سازنده به پریز دیواری وصل کنید. اگر از نسل جدیدتر iPhone یا تلفن Android استفاده می کنید، احتمالاً از فناوری شارژ سریع نیز در شارژر استفاده کرده اید.

2.تلفن خود را خاموش کنید
اگر می توانید تلفن خود را بدون شارژ کردن انجام دهید، آن را خاموش کنید. این باعث می شود از هر گونه انرژی برای عملکردهای مستمر یا اتصال استفاده نکند، بنابراین هر مقدار از انرژی به باتری می رود.

3.از تلفن خود در حین شارژ استفاده نکنید
یکی از بزرگترین تخلیه برق تلفن ، صفحه نمایش آن است. اگر انتظار یک تماس مهم را دارید و نمی توانید تلفن را خاموش کنید ، آن را در حال شارژ رها کنید.

4.تغییر حالت هواپیما
مانند صفحه نمایش تلفن شما، اتصال تلفن شما یکی دیگر از راه های کاهش ذخیره باتری است. اگر در حین شارژ گوشی خود حتماً باید از برنامه ای استفاده کنید، آن را در حالت هواپیما قرار دهید. 

هرگونه به روزرسانی که انجام داده اید یا ایمیل هایی که ارسال کرده اید با بازگشت مجدد به اینترنت انجام می شود، اما در عین حال، اگر تلفن شما کارهای بیشتری انجام دهد، سریعتر شارژ می شود.

5.یک کابل شارژ سریع سریع و سنگین تهیه کنید
اکثر دستگاه ها دارای یک کابل استاندارد 28 سنج هستند که معمولاً می تواند حدود 5 آمپر را حمل کند، در حالی که یک کابل پریمیوم بزرگتر و 24 سنج می تواند تا چهار برابر این مقدار حمل کند.

اگر متوجه شدید که تلفن شما حتی با شارژر دیواری خیلی آهسته در حال شارژ شدن است.

یک کابل سنج سنگین تر در نظر بگیرید. برخی از کابل های با وزن بیشتر حتی به عنوان “شارژر سریع” نامگذاری شده اند که می تواند به کاهش زمان شارژ در گوشی های آیفون و اندروید کمک کند.

6.سرمایه گذاری روی یک شارژر قابل حمل
برای کسانی که به نظر می رسد اغلب با این مشکل روبرو هستند، یک شارژر قابل حمل می تواند سرمایه گذاری خوبی باشد. یک شارژر قابل حمل (یا “پاور بانک”) یک باتری بزرگ است

که می توانید آن را از قبل وصل کرده و شارژ کنید ، بنابراین می توانید آن را در کیف، کیف یا کوله پشتی خود بیندازید و از آن برای شارژ تلفن همراه خود در حال حرکت استفاده کنید .

7. تلفن خود را خنک نگه دارید

گرما روی دستگاه شما سخت است و حتی می تواند به باتری آسیب برساند و مانع از شارژ شدن آن شود.

اگر دستگاه شما زیر نور مستقیم خورشید نشسته است یا هنگام لمس احساس گرما می کند، سعی کنید قاب را برداشته و قبل از روشن شدن در محلی خنک قرار دهید

نتیجه

امیدواریم در مورد نحوه صحیح شارژ کردن گوشی خود برای صرفه جویی در مصرف باتری ، یکی دو نکته را آموخته باشید. استفاده از دانش آموخته شده در اینجا به شما کمک می کند

حداکثر عمر باتری را افزایش دهید و به شما این امکان را می دهد تا از استفاده طولانی مدت از تلفن خود لذت ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *