وبلاگ

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

استارلینک چیست؟

استارلینک یک شرکت اینترنتی ماهواره ای است که توسط اسپیس ایکس به عنوان یک کسب و کار درآمدزا برای تأمین هزینه برنامه های SpaceX برای استعمار مریخ توسعه یافته است. ماهواره های Starlink در مدار پایین زمین قرار دارند که بسیار نزدیکتر از ارائه دهندگان ماهواره است. این می تواند Starlink را با تاخیر کمتر از آنچه معمولاً با سرویس ماهواره ای دریافت می کنید، ارائه دهد. تا 17 مه 2021، استارلینک 1،677 ماهواره را به مدار پایین زمین پرتاب کرده و بیش از 10 هزار مشتری فعال دارد.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

درباره ماهواره ی اسپیس ایکس

استارلینک پروژه فشرده سرمایه این شرکت برای ایجاد یک شبکه اینترنتی متصل به هم با هزاران ماهواره است که در صنعت فضایی به عنوان صورت فلکی شناخته می شود و برای ارائه اینترنت پرسرعت به مصرف کنندگان در هر نقطه از کره زمین طراحی شده استاستارلینک صورت فلکی اینترنتی ماهواره ای است که توسط SpaceX اداره می شود  که دسترسی به اینترنت ماهواره ای را در بیشتر زمین فراهم می کند.

این صورت فلکی در اواسط سال 2021 از بیش از 1600 ماهواره تشکیل شده است و سرانجام از هزاران ماهواره کوچک کوچک تولید شده در مدار پایین زمین (LEO) تشکیل شده است که با فرستنده های زمینی تعیین شده ارتباط برقرار می کنند. در حالی که امکان فنی سرویس اینترنت ماهواره ای بیشتر جمعیت جهان را پوشش می دهد، خدمات واقعی فقط در کشورهایی که مجوز SpaceX را برای ارائه خدمات در هر حوزه خاص ملی ارائه کرده اند، ارائه می شود.

استارلینک نام یک شبکه ماهواره ای است که شرکت خصوصی پرواز فضایی SpaceX در حال توسعه آن است تا اینترنت کم هزینه را به مکان های از راه دور ارائه دهد. در حالی که SpaceX سرانجام امیدوار است که بتواند 42000 ماهواره در این به اصطلاح مگا فلکی داشته باشد.پیشنهاد اینترنت ماهواره ای SpaceX در ژانویه 2015 اعلام شد. اگرچه در آن زمان نامی برای آن ذکر نشده بود.

ایلون ماسک مدیر عامل شرکت گفت که این شرکت اسنادی را برای تنظیم حدود 4000 ماهواره در مدار پایین زمین به تنظیم کننده های بین المللی ارائه کرده است.ماسک هنگام سخنرانی در پروژه سیاتل گفت: ما واقعاً در مورد چیزی صحبت می کنیم که در طولانی مدت مانند بازسازی اینترنت در فضا است. (ماسک همچنین مالک شرکت خودروهای برقی تسلا است، اما تسلا ماهواره تولید نمی کند.
برآورد اولیه ماسک از تعداد ماهواره ها به زودی رشد کرد، زیرا او امیدوار بود که بخشی از حدود 1 تریلیون دلار بازار اتصال اینترنت در سراسر جهان را برای کمک به دستیابی به چشم انداز استعمار مریخ اشغال کند. کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) به اسپیس ایکس اجازه پرواز 12000 ماهواره استارلینک را داده و این شرکت مدارک اداری را برای تنظیم حداکثر 30000 فضاپیمای اضافی به یک رگولاتور بین المللی ارسال کرده است.
به گفته آژانس فضایی اروپا، در حال حاضر فقط حدود 4300 ماهواره مصنوعی فعال در مدار زمین هستند و تنها 11670 ماهواره در طول تاریخ پرتاب شده اند.SpaceX در ماه فوریه سال 2018 اولین آزمایش آزمایشی استارلینک خود را با نام های TinTinA و TinTinB راه اندازی کرد. بر اساس داده های اولیه، این شرکت از رگولاتورها خواست که ناوگان آن مجاز به کار در ارتفاعات کمتر از آنچه در ابتدا برنامه ریزی شده بود، شود و FCC موافقت کرد. اولین ماهواره استارلینک در تاریخ 23 مه 2019 با روی موشک SpaceX Falcon 9 پرتاب شد. ماهواره ها با موفقیت به ارتفاع عملیاتی خود از 340 مایل (550 کیلومتر) رسیدند.
اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

سرعت اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده است تا پایان سال جاری سرعت اینترنت ماهواره ای به 300 مگابایت در ثانیه می رسد د رحالی که این سرعت ناشناخته نیست اما بالاتر از سرعت اینترنتی است که افراد در حال حاضر از آن استفاده می کنند. سرعت اینترنت ماهواره ای هم اکنون عددی بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابیت در ثانیه است. تعداد ماهواره در مدار به بیش از هزار فروند رسیده است که در فاز نهایی به 12 هزار عدد خواهد رسید.

این مدار در 500 کیلومتری زمین قرار دارد همچنین برای دریافت این اینترنت به یک فرستنده و گیرنده یک آنتن مخصوص و یک حساب کاربری نیاز است. اسپیس ایکس سرویس اینترنت استارلینک بیش از 100 مگابیت بر ثانیه سرعت بارگیری، 20 مگابیت بر ثانیه سرعت بارگذاری و تأخیر در یا کمتر از 31 میلی ثانیه است. تاخیر میزان تاخیر در یک شبکه اینترنتی است که مشخص می کند یک سیگنال چقدر زمان می برد تا از مقصد به این سو و آن سو حرکت کند. تاخیر و سرعت بارگیری اقدامات کلیدی برای ارائه دهنده خدمات اینترنت است.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس تا چند ماه دیگر به ایران می‌رسد؟

اینترنت ماهواره ای تا چند ماه آینده در آسمان ایران ظاهر خواهد شد و در دسترس خواهد بود .پروژه استارلینک در ایران که به عنوان اینترنت ماهواره ای شناخته شده است بنیان گذار آن ایلان ماسک است که بیش از 1000 ماهواره استارلینک در مدار در حال حاضر هستند و با استفاده از طرحی در چند سال آینده ده هزار ماهواره دیگر به آنها اضافه می شود.اینترنت ماهواره ای به جای ارسال سیگنال های اینترنتی از طریق کابل های الکتریکی، که باید به صورت فیزیکی برای دسترسی به نقاط دور افتاده تنظیم شوند، از طریق ارسال اطلاعات از طریق خلاء فضا کار می کند، جایی که 47 درصد سریعتر از کابل فیبر نوری حرکت می کند.

اینترنت ماهواره ای کنونی با استفاده از فضاپیماهای بزرگ که به دور 22،236 مایل (35،786 کیلومتر) بالاتر از نقطه خاصی از کره زمین می چرخند، کار می کند. اما در آن فاصله عموماً تأخیرهای زمانی قابل توجهی در ارسال و انجام مجدد وجود داردتا اواخر ماه مه 2021، SpaceX به طور کلی بیش از 1730 ماهواره Starlink را پرتاب کرده بود. این صورت فلکی در حال حاضر خدمات پهن باند را در مناطق منتخب در سراسر جهان، به عنوان بخشی از یک برنامه آزمایشی بتا، ارائه می دهد.کاربران روی زمین با استفاده از کیت فروخته شده توسط SpaceX به سیگنال های پهن باند دسترسی دارند. بر اساس وب سایت این شرکت، این کیت شامل یک ظرف کوچک ماهواره ای با سه پایه نصب، روتر wifi، کابل و منبع تغذیه است.ماهواره های استارلینک که اخیراً به فضا پرتاب شده اند دارای شیارهای محافظتی هستند که برای جلوگیری از تابش زیاد نور خورشید به بازتابنده ترین قسمت های آنها طراحی شده است.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

اینترنت باند پهن با سرعت بالا، تأخیر کم.

Starlink هم اکنون خدمات بتا اولیه را در داخل و خارج از کشور ارائه می دهد و گسترش آن تا پوشش تقریباً جهانی جهان پرجمعیت در سال 2021 را ادامه خواهد داد.در طول بتا، در چند ماه آینده کاربران می توانند انتظار داشته باشند که سرعت داده ها از 50 مگابیت بر ثانیه تا 150 مگابایت بر ثانیه و تأخیر از 20 میلی ثانیه تا 40 میلی ثانیه متفاوت است، زیرا سیستم Starlink را ارتقا می دهیم. همچنین دوره های مختصری بدون اتصال وجود خواهد داشت.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

تاخیر کم تماس های ویدئویی بازی آنلاین

تاخیر زمانی است که برای ارسال داده ها از نقطه ای به نقطه دیگر طول می کشد. هنگامی که ماهواره ها از زمین دور هستند، تأخیر زیاد است و در نتیجه عملکرد ضعیفی برای فعالیت هایی مانند تماس های ویدئویی و بازی های آنلاین وجود دارد.ماهواره های Starlink بیش از 60 برابر ماهواره های سنتی به زمین نزدیکتر هستند، که منجر به تأخیر کمتر و توانایی پشتیبانی از خدمات معمولاً با اینترنت ماهواره ای سنتی نمی شود.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

ایده آل برای جوامع دور افتاده روستایی

استارلینک به طور ایده آل برای مناطقی از جهان مناسب است که اتصال به طور معمول یک چالش بوده است. Starlink بدون محدودیت از زیرساخت های زمینی سنتی، می تواند اینترنت پهن باند پرسرعت را به مکانهایی که دسترسی آنها غیرقابل اعتماد یا کاملاً در دسترس نیست، ارائه دهد.استارلینک هنوز در مراحل اولیه خود به عنوان ارائه دهنده ماهواره است و هنوز در همه جا در دسترس نیست. اگر اکنون به اتصال ماهواره ای نیاز دارید، Viasat و HughesNet در هر 50 ایالت پوشش ماهواره ای را با قیمت مناسب ارائه می دهند. ممکن است به سرعت سرویس ماهواره ای آینده ای که روزی از Starlink دریافت می کنید سریع نباشد، اما با منطقه پوشش گسترده خود شما را در ارتباط و مطلع از آخرین اخبار قرار می دهد.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

مهندسی شده توسط SpaceX

اسپیس ایکس در حال استفاده از تجربه خود در ساخت موشک و فضاپیما برای استقرار پیشرفته ترین سیستم اینترنت باند پهن جهان است. SpaceX به عنوان ارائه دهنده برجسته خدمات پرتاب در جهان – و تنها ارائه دهنده دارای موشک قابل استفاده مجدد در مدار – SpaceX تجربه عمیقی در زمینه فضاپیماها و عملیات در مدار دارد.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

Starlink چقدر متفاوت است؟

به لطف موشک های پرتاب کننده قابل استفاده مجدد، ماهواره های کم مدار Starlink کسری از قیمت پرتاب ماهواره های معمولی را به خود اختصاص داده و پرتاب ماهواره ها را در مقیاس راحت تر و مقرون به صرفه تر می کند. در ماه مه 2021، Starlink با استفاده از موشک SpaceX Falcon 9 که دهمین دسته ماهواره های Starlink خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد، به رکورد جدیدی در قابلیت استفاده مجدد راکت ها دست یافت.

در حال حاضر، سرویس Starlink برای استفاده ثابت طراحی شده است، که با آدرس سرویس خاصی مرتبط است (اگرچه آزمایشات موفق Starlink در طبیعت انجام شده است). اما ایلان ماسک گفته است که در نهایت، او قصد دارد استارلینک را قابل حمل و قابل استفاده در حرکت قرار دهد، بنابراین مشتریان می توانند گیرنده خود را در هر مکانی ببرند و خدمات دریافت کنند. هواپیما، اتوبوس و کشتی. استارلینک در حال توسعه یک گروه اوباش است.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

نحوه کار استارلینک

تصاویر صورت فلکی ماهواره ای استارلینک شبیه یک شبکه ماهیگیری است، جایی که هزاران نقطه ماهواره هایی هستند که در مدارهای هماهنگ می چرخند به طوری که همه مناطق جهان دارای پوشش ماهواره ای هستند. شبکه ماهواره ای Starlink کل کره زمین را پوشش می دهد، اگرچه در ابتدا قسمتهای خاصی از صورت فلکی به طور کامل ساخته می شود. ماهواره ها سرانجام از طریق لیزر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، که این امر زمان تاخیر را کاهش می دهد.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

چه زمانی می توانم در اینترنت Starlink ثبت نام کنم؟

برای ثبت نام در سایت استارلینک از مردم دعوت کرده تا به صورت آزمایشی در اینترنت ماهواره ای ثبت نام کنند.وقتی که کاربر ایمیل و کد پستی را ثبت میکند استارلینک پیامی می فرستد با این مضمون: استارلینک برای عرضه اینترنت پهن‌باند با سرعت بالا برای مکان هایی است که اینترنت در دسترس نیست یا گران است طراحی شده است آزمایش خصوصی در تابستان شروع می شود و آزمایش عمومی از عرض های جغرافیایی بالاتر شروع می شود.

در حال حاضر، بتا Starlink محدود به مشتریان خاصی در شمال ایالات متحده، کانادا و انگلستان است. اگر می خواهید به لیست انتظار در منطقه خود بپیوندید، باید به وب سایت Starlink بروید و یک حساب کاربری ایجاد کنید.اگر به دنبال اینترنت سریعتر از فضا هستید، Starlink تنها گزینه شما نیست. Viasat ماهواره نسل بعدی خود، ViaSat 3 را در اوایل سال 2022 پرتاب می کند، که سرویس اینترنت جهانی را از یک ارائه دهنده ارائه می دهد.

اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *